آسیب‌شناسی گروه‌های موسیقی

قسمت اول؛

موسیقی کوک– کاوه جمشیدی| آیا تا به حال به عنوان یک موزیسین به این سوال فکر کرده‌اید که چرا عمر گروه‌های موسیقی در ایران معمولا کوتاه است ؟

آیا مسائل مالی به تنهایی می‌تواند باعث از بین رفتن یک گروه شود؟ آیا نداشتن فرهنگ کار گروهی ، می‌تواند عامل شکست گروه‌های موسیقی شود؟ آیا داشتن و یا نداشتن اسپانسر به تنهایی می‌تواند ضامن موفقیت یک گروه شود؟

آیا حرفه‌ای بودن و یا نبودن نوازنده‌های یک گروه به تنهایی عامل موفقیت و یا شکست یک گروه است ؟ آیا مدیریت ضعیف می‌تواند در نهایت باعث اضمحلال یک گروه موسیقی شود ؟ و چندین چند سوال دیگر که می‌توان در اینجا مطرح کرد .

چندی پیش، تصمیم گرفتم تا در رابطه با این موضوع بسیار مهم به جست‌وجو در میان صفحات مختلف در سایت‌های گوناگون بپردازم تا ببینم تا چه حدی به این موضوع پرداخته شده است؟ و نهایتاً ، آیا می‌توان در میان این صفحات مختلف به پاسخ روشنی دست یافت ؟

در پاسخ باید بگویم که متاسفانه جز طرح سوال و ذکر دو مورد که بیشتر مشکل گروه‌های موسیقی مسائل مالی است و در پاره‌ای موارد، گفتن اینکه فرهنگ کار کردن گروهی در ایران ضعیف است و در نهایت آرزو شده تا روزی به این مهم دست یابیم، به مورد دیگری برخورد نکردم.

به همین خاطر، تصمیم گرفتم تا به بررسی همه جانبه‌ای از این موضوع بپردازم تا ببینم که چرا در اکثر کشورهای مختلف ، گروه‌های موسیقی از زمانی که تشکیل می‌شوند، به ندرت دچار اضمحلال می‌گردند و یا با تغییراتی بسیار اندک ، هیچ وقت ماهیت اصلی گروه را از بین نمی‌برند و تا سنین پیری در کنار هم ساز می‌زنند و فعالیت می‌کنند.

اما برای ما در ایران این اتفاق نمی‌افتد و مدام شاهد تشکیل یک گروه و فروپاشی آن هستیم.

آیا به نظر شما …

موزیسین‌های سایر نقاط دنیا به فرمول جادویی دست یافتند که ما از آن بی‌خبر هستیم؟

واقعا پاسخ به این سوال چیست ؟

مدت‌ها در این زمینه مطالعه و بررسی کردم و همچنین با توجه به تجربه‌های شخصی خودم به این نتیجه رسیدم که موزیسین‌های سایر نقاط دنیا، به یکسری از علوم بسیار مهم از جمله رفتارشناسی، جامعه‌شناسی، روانشناسی و فلسفه تا حد معقولی در کنار تخصص خود آشنا هستند.

اینکه ما در اینجا نهایتاً مشکلات مالی را مقصر اصلی فروپاشی گروه‌ها بدانیم و یا اینکه صرفا بگوییم که فرهنگ کار گروهی نداریم ، یک پاسخ کاملا تکراری است و این چرخه معیوب را دوباره به سر خط باز می‌گرداند .

به همین جهت ، قصد دارم تا به آنالیز کاملی از نکات بسیار مهم در این زمینه بپردازم تا بلکه با آگاهی از این موارد ، همگی ما بتوانیم در کنار هم به هدف‌های بزرگ‌تری دست پیدا کنیم و به روزی برسیم که شاهد گروهی باشیم که اعضاء آن سالهاست در کنار هم ساز می‌زنند و برای ما خاطره می‌سازند و شاید تک تک ما یکی از اعضاء همین گروه‌ها در آینده باشیم .سایت خبری تحلیلی موسیقی کوک را دنبال کنید تا در جریان این آنالیزها قرار بگیرید.

کانال آموزشی: Hocket@

صفحه اینستاگرام:  kavehjamshidireal