آلبوم «بهار جاهد» رونمایی می‌شود

موسیقی کوک| آلبوم موسیقی «بهار جاهد» با خوانندگی امیر مسعود امیری روز پنجشنبه دهم مرداد در یک آیین رونمایی در فروشگاه نشر ثالث در دسترس مخاطبان قرار می گیرد. قرار است در این آیین علاوه بر امیرمسعود امیری، جمعی از عوامل اثر و همچنین چند هنرمند سرشناس سخنرانی داشته باشند.

این اثر که با همکاری مرکز موسیقی حوزه هنری اصفهان تهیه و توسط پخش «رها» توزیع می شود شامل هفت تصنیف از مرحوم محمدعلی امیر جاهد است که با تنظیم‌های سعید هنرمند و امین میرزایی ارائه خواهد شد.

محمدعلی امیر جاهد، شاعر و تصنیف‌ساز بود. اشعار او بیشتر مضامین میهنی، اجتماعی، عشقی، سیاسی و فلسفی داشت. او بیش از صد سرود و تصنیف ساخته است و دو جلد کتاب دارد که جلد اول آن دیوان امیر جاهد در سال ۱۳۳۳ با نت آهنگ‌هایش به چاپ رسید و جلد دوم آن هم در مرداد ۱۳۴۹ منتشر شد.

او که نخستین فرزند خانواده بود، تحصیلات ابتدایی را در مکتب‌خانه شمس در گذر شیخ صفی‌الدین و مدرسه علمیه در خیابان شنی گذراند و برای تکمیل تحصیلات به دارالفنون رفت و در همین حال تا آغاز جنگ جهانی اول در روزنامه رسمی و جراید آن زمان به کار خبرنگاری و خدمات مطبوعاتی اشتغال داشت.

تصنیف‌های ساخته او با صدای قمرالملوک وزیری و تار ارسلان درگاهی و مرتضی نی‌داوود به سال ۱۳۰۸ بر روی صفحات ۷۸ دور ضبط شد. این آثار شامل تصنیف‌هایی در دشتی (کشور دل)، شور (جان من)، سه‌گاه (امان از این دل)، ماهور (به گردش فروردین)، به یاد درویش‌خان افشاری (در بهار امید) (در ملک ایران)، ماهور چهارگاه (هزاردستان به چمن)، ابوعطا (امان ز هجر رخ یار)، بیات ترک (بهار است و هنگام گشت) و شور (نرگس مست) است. امیرجاهد در سال ۱۳۵۶ در ۸۱ سالگی درگذشت.

قرار است روز پنجشنبه دهم مرداد آیین رونمایی از آلبوم بهار جاهد که شامل هفت قطعه است، برگزار شود. این برنامه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ به میزبانی نشر ثالث واقع در خیابان کریمخان تهران برگزار می‌شود.

امیرمسعود امیری یکی از خوانندگان باسابقه موسیقی ایرانی است که در سال‌های اخیر ضمن انتشار چند مجموعه آثار، حضور پررنگی در زمینه تدریس آواز در تهران و اصفهان و چند شهر دیگر ایران داشته است. این هنرمند در زمینه تدریس نوازندگی و همچنین ساخت ساز هم فعالیت‌های زیادی در سال‌های اخیر داشته است.