آلبوم شجریان و قربانی آبان‌ماه می‌رسد

با آهنگ‌سازی «مهیار علیزاده» در نیمه‌ اول آبان ماه سال جاری منتشر می‌شود؛

موسیقی کوک| بعد از مدت‌ها بالاخره تاریخ انتشار اولین آلبوم موسیقی اصیل ایرانی با دو خواننده مشخص شد. آلبوم مشترک «همایون شجریان» و «علیرضا قربانی» با آهنگسازی «مهیار علیزاده» نیمه اول آبان منتشر می‌شود.

در این آلبوم علیرضا قربانی و همایون شجریان با حضور مهیار علیزاده در قامت آهنگساز، در تجربه‌ای متفاوت کنار هم قرار گرفته‌اند و شعر «افسانه» نیما یوشیج را با یکدیگر هم‌خوانی کرده‌اند.

این آلبوم، در ژانر موسیقی ارکسترال است و پروسه انتخاب اشعار با مشورتِ خوانندگان اثر و ساخت موسیقی و ضبطِ آن حدود یک سال طول کشیده است. یک بخش از این اثر بر روی ابیاتی از «نیما یوشیج» تألیف شده و بخش دیگر آن  قطعاتی را با اشعار احمد شاملو، دکتر شفیعی کدکنی، محمدعلی بهمنی، سیمین بهبهانی و علیرضا کلیایی در برمی‌گیرد.

ظاهراً ضبط ارکستر به‌صورت آنسامبل انجام شده و بخش زیادی از موسیقی آن در استودیوی تلویزیون کشور چک و همراه با ارکستر فیلارمونیک متروپولیتن پراگ اجرا شده است.

قسمتی از موسیقی این آلبوم هم در ایران با آنسامبل موسیقی معاصر ایرانی به سرپرستی «مهیار علیزاده» و به‌صورت مشترک در استودیو ترانه و استودیوی کنگان (کرگدن) ضبط شده است.

گروه آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمرانلو هم اجرای کرال این آلبوم را بر عهده داشته است.

عده‌ای در برخی رسانه‌های موسیقی، همایون شجریان و علیرضا قربانی را خوانندگان موسیقی کلاسیک ممعرفی کرده‌اند اما باید توجه کرد که این تعبیر از بن ایراد دارد. چون به معنای غربی این دو را نمی‌توان خوانندگان کلاسیک دانست و اگر مقصود خواننده کلاسیک ایرانی بودن  است که همایون و قربانی سال‌هاست از این‌طور خوانندگی فاصله گرفته‌اند.

از مدت‌ها قبل به تعویق افتادن پی‌درپی تکمیل و انتشار این آلبوم، مطرح بوده و حالا باید دید بعد از گذشت این‌همه مدت بالاخره این آلبوم با حضور دو تن از مشهورترین خوانندگان موسیقی ایرانی البته در گذشته، چه زمانی روانه بازار موسیقی خواهد شد؟