آلبوم «هفت آسمان» شنیدنی شد

آلبوم «هفت آسمان» شنیدنی شد

موسیقی کوک| آلبوم موسیقی «هفت آسمان» قطعاتی برای پیانو اثر «هومن دهلوی» توسط انتشارات ماهور منتشر شد.

درباره این اثر، به قلم هومن دهلوی فرزند حسین دهلوی می‌خوانیم: «آثار موجود در این مجموعه را به‌طور پراکنده بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۹ -از زمانی که اولین درس‌های آهنگسازی را ابتدا در نزد پدرم، حسین دهلوی، و کمی بعد نزد احمد پژمان، استادان گرانمایه‌ام می‌آموختم- نگاشته‌ام.

بخش‌های اول و دوم این مجموعه که به مرور از قطعات ساده‌تر به پیچیده‌تر می‌رسند، شاید در ابتدا بیشتر تحت تاثیر مجموعه‌ی آثار آلبوم موسیقی برای جوانان شومان شکل گرفتند که هر کدام از این قطعات حداقل یک موضوع تکنیکی را در دل خود گنجانده و در قالب فرمی مشخص درآمده‌اند.

اما پرداختن به ملودی‌های ساده و روان و معرفی فرم‌های متداول در موسیقی چون: A-B و A-B-A، پرلودهای تک‌بخشی و چند بخشی، واریاسیون بر روی تم، والس، سونات کلاسیک و فرم‌های آزادتر، از یک سو، و از دیگر سو پرداختن به موارد هارمونیک که اغلب شامل آکوردها و فواصل نامطبوع (دیسونانس) هستند و در مواردی با فضای مینیمالیستی و گاه امپرسیونیستی در هم آمیخته می‌شوند، بخشی از هدف اصلی جمع‌آوری این مجموعه برای چاپ بوده است..»

حدود یک سال قبل سوسن اصلانی همسر حسین دهلوی و مادر هومن دهلوی به ایلنا درباره پسرش گفته بود: «هومن فوق لیسانس موسیقی است و شاگرد اول دانشگاه هنر بود. او از کودکی موسیقی کار می‌کرد و به عقیده من واقعا می‌تواند جای پدرش را بگیرد و کارهایش عالی است.

خودش هم، رهبر ارکستر است و هم، آهنگساز و نوازنده پیانو. الان هم در آمریکا فعالیت می‌کند ولی هیچ وقت در ایران آن چنان حمایت نشده است. اینجا بارها ارکستر تشکیل داد ولی حمایت نکردند و تعطیل شد اما قصد دارد در یک فرصتی بیاید ایران و هم کارهای پدرش را، هم کارهای خودش را و هم یک سری کارهای مرا تنظیم و اجرا کند و یک برنامه خانوادگی بگذارد.

این هم احتیاج به حمایت دارد. یعنی زمانی که خواست این کار را بکند اگر خانه موسیقی، انجمن موسیقی، معاونت هنری، بنیاد رودکی، دفتر موسیقی و… کمکش کنند یعنی بزرگترین کمک را به خانواده دهلوی  کرده‌اند. این بزرگترین کمک است که بتوانند از پسرم، هومن حمایت کنند. کسی که می‌تواند جای پدرش را بگیرد.

من مطمئنم اگر آثار هومن را بشنوند متاسف خواهند شد که چرا پیش‌تر از او حمایت نکرده‌اند. او آلبومی از آثار خودش در دست تولید دارد که اگر حمایت شود می‌تواند زودتر به بازار بیاید.  به قول شما، اگر بزرگداشتی بگیرند برای ۹۱ سالگی دهلوی خوب است ولی اینکه بیایند از هومن حمایت کنند از آن مهم‌تر است. مهم الان پسرم است. هوای او را داشته باشند. او پسر دهلوی است و اگر کاری می‌توانند بکنند، برای او بکنند.»