آلبوم «گوتلیب والیش» منتشر شد

رسیتال پیانوی نوازنده اتریشی در بازار موسیقی ایران؛

موسیقی کوک| آلبوم رسیتال پیانوی «گوتلیب والیش» که آثار اجرا شده در کنسرت سال گذشته‌ی او در تالار رودکی را دربرمی‌گیرد، از سوی مؤسسه فرهنگی و هنری «آوای گنبد نیلی» منتشر شد.

این آلبوم دارای ۱۷ قطعه از جمله «الگرو مودراتو»، «آداجیتو»، «فیناله، پرستو»، «آندانته کن موتو»، «ان پوکو پیوموسو»، «لنتو پلاسیدو»، «کواسی آداجیو»، «آندانتینو»، «آلگرتو سمپر کانتابیله» و… است.

این نوازنده مشهور وینی برای رسیتالش رپرتواری از دوره‌های کلاسیک و رمانتیک برگزیده بود که کمتر اجرا می‌شود.

گوتلیب والیش یکی از پیشتازان نمایندگی نسل جوان‌تر هنرمندان اروپایی است.

استقلال فردگرایانه با تأکید برظرافت از شاخصه‌های نوازندگی اوست. او در یک خانواده اهل موسیقی به دنیا آمد و در شش سالگی وارد دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین شد.

در ادامه، از کلاس هاینز مدژیمورک فارغ‌التحصیل شد. او در مستر کلاس‌های اولگ مایزنبرگ و دیمیتری باشکیرف هم شرکت کرد و با پاسکال دوویون در برلین و ژاک روویر در پاریس به تحصیل موسیقی پرداخت.

والیش تا امروز جوایز گوناگونی را از مسابقات بین‌المللی پیانو به دست آورده که از آن میان می‌شود به جایزه اول و جایزه بزرگ ایوو پوگورلیچ از مسابقه استراوینسکی (امریکا) اشاره کرد.

او در مسابقه سال ۱۹۹۹ ملکه الیزابت در بلژیک و بیست و یکمین مسابقه کلارا هاسکیل در وِوِی (۲۰۰۵) فینالیست بود.

گوتلیب والیش در ارکسترهای برجسته‌ای از جمله ارکستر فیلارمونیک وین، ارکستر سمفونیک وین، ارکستر جوانان گوستاو مالر، ارکستر مجلسی اشتوتگارت، ارکستر سمفونی رادیو فرانکفورت، ارکستر فیلارمونیک سلطنتی لیورپول

ارکستر ملی بی‌بی‌سی ولز، ارکستر موسیقی آنجلیکا باروک لس‌آنجلس، جشنواره زهی لوسرن و ارکستر فیلارمونیک زاگرب با رهبری چهره‌های شاخصی همچون جوزپه سینوپولی، دنیس راسل دیویس، لرد یهودی منوهین، لوئیس لانگری، سِر نویل مارینر، کیریل پترنکو، کریستوفر هاگوود، فیلیپ ِانترِمونت، لارنس فاستر، مارتین هاسلبوخ، علی رهبری، برونو ویل و والتر وِلِر نوازندگی کرده است.

به عنوان یک هنرمند شاخص برخاسته از سنت پیانویی وین، کوتلیب والیش چهار آلبوم برجسته از کارهای موتسارت و هایدن را با برچسب بریتانیایی لین‌ریکوردز منتشر کرده است. سایر آلبوم‌های او توسط دویچه گرامافون، آلفاکلاسیکز و ناکسوس منتشر شده است.

سال ۲۰۱۰ گوتلیب والیش جوانترین استاد دانشگاه موسیقی ژنو شد. او سال ۲۰۱۶  از سوی دانشگاه هنر برلین به عنوان پروفسور معرفی شد. سال ۲۰۱۳ هم در آکادمی موسیقی فرانتس لیست به سمت استادی رسید.

او مستر کلاس‌هایی در دانشگاه ایلی‌نویز، کالج موسیقی ناگویا، کنسواتوار سن‌پترزبورگ و مرکز موتسارت سالزبورگ برقرار کرده است.