آموزش نی‌انبان «محسن شریفیان»‌ منتشر می‌شود

با ویراستاری جدید و با همکاری «بابک شهرکی»‌

موسیقی کوک| کتاب آموزش نی‌انبان تألیف «محسن شریفیان»‌ و با همکاری «بابک شهرکی»‌ با ویراستی جدید منتشر می‌شود.

این کتاب، درآمد و آغازی برای آموزش سیستماتیک نی‌انبان ایرانی است، سازی که پیش از این، همچون دیگر سازهای نواحی ایران و کشورهای شرقی، به شیوه سنتی و سینه به سینه آموزش داده شده است.

با ارائه لوح فشرده‌ای که همراه کتاب است، علاقه‌مندان و هنرجویان این ساز می‌توانند با قواعد و اسلوب ساده، آسان و صحیح، نواختن نی‌انبان را فرابگیرند.

«محسن شریفیان» درباره این کتاب نوشته است: «موسیقی هر منطقه همچون گویش‌های بومی، لهجه، نشانه و طعم خودش را دارد.

نشانه و طعم موسیقی جنوب، همان ساز اصلی و شناخته‌شده‌ی موسیقی محلی بوشهر، نی‌انبان است که جغرافیای حضورش تا استان‌های خوزستان، هرمزگان و کرمان گسترده شده است.

به دلیل علاقه وافر به موسیقی منطقه و همچنین وجود مشتاقان و علاقه‌مندان فراگیری ساز نی‌انبان، تلاش کرده‌ام با بهره‌گیری از تجربه‌های موفق در زمینه نوازندگی و آموزش موسیقی و مطالعه شیوه‌های مختلف آموزش نواختن نی‌انبان در سراسر جهان و بهره‌گیری و استفاده از فنون نوازندگان شاخص این ساز، متد آموزشی خود را پی‌ریزی کرده و کتاب آموزش نی‌انبان را به چاپ برسانم.

این کتاب، درآمد و آغازی برای آموزش سیستماتیک نی‌انبان ایرانی است، سازی که پیش از این، همچون دیگر سازهای نواحی ایران و کشورهای شرقی، به شیوه‌ی سنتی و سینه به سینه آموزش داده شده است. با ارائه‌ی لوح فشرده‌ای که همراه کتاب است، علاقه‌مندان و هنرجویان این ساز می‌توانند با قواعد و اسلوب ساده، آسان و صحیح، نواختن نی‌انبان را فرابگیرند.»

شریفیان در آیین رونمایی چاپ اول این کتاب که در سال ۱۳۹۶ برگزار شد، گفته بود: «در تمام سال‌های فعالیت کاری و اجرایی‌ام تلاشم را کردم تا هرچه بیشتر به این ساز بپردازم و امروز باعث خوشحالی است که کتاب آموزش این ساز با کمک و همکاری دوستانم بابک شهرکی توسط موسسه «ماهور» به انتشار رسیده است.

در تمام این کتاب به تمامی بخش‌های نی‌انبان پرداخته شده است. شاید باور نکنید، اما در دنیا بیش از ۱۳۰ گونه ساز نی‌انبان داریم و من به تمام آن‌ها پرداخته‌ام. ضمن اینکه در این اثر تألیفی تلاش شده تا بر اساس جمع‌بندی‌های موجود در متدهای آموزشی اروپایی و ایرانی، فضا به شکلی برای مخاطب معرفی و آموزش داده شود که بتواند با این ساز ارزشمند آشنایی بیشتری پیدا کند.

این کتاب اولین کتاب آموزشی در زمینه‌ساز نی‌انبان است که می‌تواند مبنای خوبی برای شروع یک کار بزرگ باشد. ما هیچ کاری نکردیم، فقط به خودمان جرئت دادیم تا از خودمان فضایی را شروع کنیم و در این راه هم آماده‌ایم که همه ما را نقد کنند.

البته اولین نقدی که خودم به این کتاب دارم، بر این مبنا است که چنین فضایی باید در ابتدا به صورت حضوری تدریس می‌شد اما چون من اجازه تدریس در بوشهر را ندارم و نهادهایی که ما را دوست ندارند، اجازه تأسیس آموزشگاه، ثبت مؤسسه و تدریس را به من نمی‌دهند، مجبور شدم تا در قالب یک کتاب آموزشی، کار را دنبال کنم.»

چاپ اول کتاب آموزش نی‌انبان به قلم محسن شریفیان و با همکاری بابک شهرکی در ۹۰ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به سال ۱۳۹۶ از سوی موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شده  بود. ظاهراً بهای  چاپ جدید این کتاب ۴۰ هزار تومان خواهد بود.