آواز شهرام ناظری به یاد محمدرضا شجریان/ فیلم

موسیقی کوک| در بزرگداشتی که به صورت مجازی توسط دانشگاه استنفورد آمریکا برای محمدرضا شجریان برگزار شد، شهرام ناظری آوازی را به یاد این استاد پرآوازه موسیقی اجرا کرد.

شهرام ناظری بود در این نشست با اشاره به این که شجریان و هیچ هنرمند بزرگی رفتنی نیستند و نامشان جاودان است، ابتدا به برخی از مقاطع مهم زندگی شجریان از بدو تولد تا سال‌های آخر حیات اشاره کرد؛ ازجمله همکاری‌ها در کانون چاووش و نیز تدریس آواز به‌ اتفاق آقای شجریان و ناصح‌پور در این کانون. وی سپس به بیان خاطرات شخصی و چگونگی آشنایی‌اش با استاد شجریان پرداخت.

ناظری سپس از خود و آقای شجریان به‌عنوان دو فردی یاد کرد که در تمامی‌ این سال‌ها در دو مسیر متفاوت، آواز و موسیقی اصیل ایرانی را به پیش برده‌اند. او گفت: “وقتی در سال ۸۸ آقای شجریان، در برابر خس و خاشاک خواندن مردم آن موضع‌گیری شجاعانه را انجام داد، خود من نیز روی شعری از فریدون مشیری تصنیفی خواندم که در بخش‌هایی از آن، از واژه خس و خار هم استفاده شده بود.

شهرام ناظری (زادهٔ ۲۹ بهمن ۱۳۲۸ در کرمانشاه) موسیقیدان و خواننده ایرانی است. او از خوانندگانِ شناخته شدهٔ موسیقی اصیل ایرانی و ملقب به «شوالیه آواز ایران» است. مجمع انجمن آسیا وی را «هنرمند برتر آسیا»، نیویورک تایمز او را «بلبل فارسی» و کریستین ساینس مانیتور او را «لوچانو پاواروتیِ ایران» نامیده است.