آوای تار یحیی پای میز نقد

رمان «آوای تار یحیی» اثر کیوان امجدیان با حضور نویسنده نقد و بررسی می‌شود؛

موسیقی کوک| آوای تار یحیی پای میز نقد ؛ «رمان آوای تار یحیی»، اثر کیوان امجدیان که از سوی نشر گمان منتشر شده، به روایت زندگی تارساز افسانه‌ای عصر مشروطه، یحیی که در میان اهالی موسیقی شهرت بسیاری دارد، می‌پردازد.

نقد و بررسی این رمان، از سوی مریم میرمحمدی، نویسنده و مدرس دوره‌های داستان‌نویسی و سیامک صدیقی، روزنامه نگار و استاد مدعو دانشگاه علامه طباطبایی با حضور نویسنده کتاب صورت می‌گیرد.

پیش از نویسنده در جلسه نقد و بررسی که خبرگزاری فارس برای این کتاب برگزار کرده بود، گفت:

« یحیی عاشقانه‌ای در بستر تاریخ است. قرار نبوده تاریخ بگویم اما در این گونه نوشتن تاریخ به حوادث و شخصیت‌ها گره خورده است. به تعبیری، باید داستان در بستر تاریخ روایت می‌شد. جهان داستان اگر چه جهانی تخیلی و بدون مکان و زمان حقیقی نیست اما جهانش بر تاریخ منطبق نیست. در این شکل فقط افرادی هستند که قرار است نقشی داشته باشند. یقینا در داستان دیگر، بعضی دیگر از آنها نقش پیدا می‌کنند اما حتما اینکه با لحاظ این جهان بعضی روابط درست در نیامده باشد، ممکن هست.

درباره توصیف کلا اعتقادی به توصیف ندارم. فقط سعی کردم با ترکیب‌های شاعرانه نه چندان دور از ذهن باشد مثل توصیف‌های فصل مرگ آوا یا حالتی را بسازند.

این کار بر اساس فهرست خانه کتاب هفتمین کار بنده اما اولین رمانم هست. رمانی که خیلی زحمت برد و خیلی سعی کردم تازه باشد. اما متاسفانه دیر شدن لسیت زیاد و خوانش چندین باره‌ای که منجر به سرگیجه گرفتن و اشتباهات زیادی شد طعم کار را گرفت. در نهایت اما همه چیز همینی هست که خواندید با همه غلط‌ها و اشکالات و خوبی‌ها.»

شایان ذکر است که علاقه‌مندان به حضور در این مراسم می‌توانند روز دوشنبه (۷مرداد ماه) از ساعت ۱۷ به فرهنگسرای معرفت به نشانی میدان شهرزیبا، بلوار شهران مراجعه کنند.