آیین آواز ایرانی برگزار شد

آیین آواز ایرانی برگزار شد

موسیقی کوک| دومین نشست تخصصی آیین آواز ایرانی با حضور مسئولان هنری، علاقه‌مندان به هنر آواز ایرانی و استادان صاحب‌نام موسیقی ایرانی در شهر زنجان برگزار شد.

در این برنامه که با مشارکت انجمن موسیقی استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان برگزار شد، موضوع صدا  و ویژگی‌های صدای خوب و جنس و نوع صدا مورد بحث و بررسی قرار گفت.

در بخش تخصصی این نشست جاوید عباسی فلاح به عنوان مجری و مدرس آواز این مباحث را در قالب سؤال از علی شیرازی و وحید رضا بیات پرسید و این نشست به مدت ۴۰ دقیقه ادامه داشت.

در این نشست ظرفیت صدایی برخی خوانندگانی همچون استاد غلامحسین بنان و ایرج بسطامی موردبحث قرار گرفت و درباره اینکه خوانندگان باید به‌تناسب ظرفیت صدایی خود توجه داشته باشند، سخن گفته شد.

البته در این نشست رعایت نکردن برخی اصول خوانندگی در سال‌های اخیر بحث و بررسی شد و درباره رعایت نشدن ارتباط صحیح میان  استاد و شاگرد همچون گذشته توضیح داده شد. اجرای آواز و تصنیف توسط استاد قاسم رفعتی از استادان آواز ایرانی به همراه سنتور استاد میلاد کیایی از بخش‌های جالب‌توجه این نشست بود.

در این برنامه از یک عمر فعالیت هنری استاد میلاد کیایی و استاد قاسم رفعتی و نیز علی شیرازی بنیادگذار آیین آواز ایرانی تقدیر کردند و لوحی هم برای یادبود به آنها داده شد.

تقدیر از فعالیت‌های ارزنده استاد علی کریمی، مدرس آواز اصیل ایرانی در امر آموزش در شهر زنجان از دیگر بخش‌های این برنامه بود که با استقبال عمومی مواجه شد.

اجرای آواز و تصنیف توسط گروه‌های مختلف موسیقی از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

برگزاری کارگاه آموزشی آواز با موضوع تحلیل علمی و اجتماعی موسیقی ردیف از سده گذشته تاکنون با حضور استاد بهمن کاظمی محقق و نویسنده حوزه موسیقی ایرانی از دیگر برنامه‌های عصر روز گذشته ( جمعه) در زنجان بود.