اجرای آوازهای شجریان در لندن

داریوش طلایی و شاگردانش Southbank Centre به روی صحنه می‌روند؛

موسیقی کوک| داریوش طلایی، آهنگساز، ردیف دان و نوازنده تار و سه تار و مولف، امشب (١٧ شهریور) در  Southbank Centre  لندن به همراه گروهی از شاگردانش به روی صحنه می‌رود. عنوان این برنامه «ریشه‌های کهن، برگ‌های نو»‌ است.

به گفته داریوش طلایی بخشِ اول برنامه امشب که بداهه پردازی در دستگاه‌های نوا و شور است، «سایه روشن» نام دارد و می‌توان آن را ترکیبی از مدها و مقام‌های مختلف دانست که سایه روشن مدها و ریتم‌ها و تنوع‌های نوآنس‌ها در آن مورد توجه بوده است.

بخش دوم این برنامه هم در «ماهور» تعدادی از آوازهایی است که پیش‌تر با صدای «محمدرضا شجریان» اجرا شده اما «هادی حسینی» در این برنامه، آن را اجرا می‌کند.

طلایی درباره این بخش از برنامه گفت:« فکر می‌کنم موسیقی ما تحت شرایطِ جدید که فضای مجازی و امکانات متفاوت پخش موسیقی زیاد شده است، به سمت گونه مردم‌پسند رفته است.

بخش موسیقی سنگین و جدی ضعیف شده و آواز دستگاهی ما تقریبا دارد فراموش می‌شود و به آن پرداخته نمی‌شود. چون وقتی خواننده‌ها به حد خوبی می‌رسند فوری به سمتِ موسیقی مردم پسند تر و کارهایی که جمعیت بیشتری را مخاطب قرار می‌دهد، گرایش پیدا می‌کنند.

به نظر من اینکه شما استادان آواز و کارهایشان را دوباره مورد توجه قرار بدهید، اتفاق خوبی است.

استاد برومند با استاد شجریان آوازهای طاهرزاده از جمله آن راک معروف یا آن آواز در اصفهان یا دیگر آوازهای ایشان را کار می‌کردند. این‌ها آوازهای طاهرزاده بود و شجریان از مسیر خواندن این آوازها به این جایگاه رسید. بنابراین نه تنها باید این فرصت را به جوان‌ها داد بلکه باید تشویق و کمکشان کرد که این موسیقی را زنده نگه دارند. اصلا هدف ما از این برنامه با این عنوان گفتن این مسئله بوده که این ریشه‌ها نباید خشک شوند، باید جوانه‌های تازه بدهند و بارور بشوند.

طلایی فردا هم برای دانشجویان دانشگاه لندن کارگاهی خواهد گذاشت.

ابتدای سال جاری این آهنگ‌ساز و نوازنده، نخستین کارگاه از سلسله کارگاه‌های تخصصی آموزش موسیقی ایرانی خود را در فرهنگستان هنر برگزار کرد.

سه سال پیش کتاب «داریوش طلایی» با عنوانِ «تحلیل ردیف؛ بر اساس نت‌نویسی ردیف میرزا عبدالله با نموداری تشریحی» اثر برگزیده بخش هنر سی و چهارمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی شد.