اجرای احیاگر سازهای ترکمن در تهران

اجرای احیاگر سازهای ترکمن در تهران

موسیقی کوک| حاجی محمد ایری از خوانندگان و نوازندگان شناخته شده سازهای  دوتار و سازهای بادی(قَرَنی، نی زبان دار) منطقه ترکمن برای اجرای چند برنامه مهمان «هفته فرهنگی گلستان» شد.

او از جمله هنرمندان فعال در عرصه موسیقی اقوام ترکمن است که سال ۱۳۴۴ در بندر ترکمن استان گلستان متولد شده است. ایری، بعد از فراگیری آموزه های موسیقایی منطقه خود در سالیان مختلف در جشنواره های متعدد داخلی و خارجی نیز شرکت کرده است.

نویسندگی و کارگردانی ۱۳ اثر نمایشی نظیر «خان جُنید»، «وداع کَرکَس ها»، دریافت جایزه جشنواره فجر برای سرپرستی گروه فولکلور «مُلا نَفَس»، آموزش ذکر خنجر و حرکت‌های موزون این مراسم آیینی قوم ترکمن از دیگر فعالیت های این هنرمند است.

محمد ایری چندی پیش  جایزه جشنواره موسیقی فجر را به عنوان «احیاگر سازهای فراموش شده ترکمن همچون «زنبورک»، «نی زبان دار» یا دیللی تویدک» به دست آورد.

او تاکنون، برای اجرای برنامه موسیقی به کشورهای ترکمنستان، ترکیه، قزاقستان، هندوستان، آذربایجان، سوئد و آلمان سفر داشته و در جشنواره های داخلی «ذکر زاکرین» و «جشنواره اقوام» نیز حضور یافته است.

بازی در فیلم مستند «آلماگل» به کارگردانی فرشاد فرشته حکمت ساخته ۱۳۸۳ نیز از دیگر فعالیت های هنری محمد ایری است.

ایری، نقش موسیقی را در زندگی مردم ترکمن پررنگ خوانده و گفته است: «ابزار موسیقی ترکمن دو تار، کمانچه، نی هفت بند، نی زبان دار و زنبورک است. آیین کوش دپدی یا کوبیدن پا از رقص‌های محلی ترکمن‌هاست و موسیقی دو تار در همه مراسم های آیینی و سنتی آن‌ها نواخته می‌شود.

به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای گلستان، «هفته فرهنگی گلستان» با برنامه‌های موسیقی اقوام، نمایشگاه تجسمی، اکران فیلم، غرفه های صنایع دستی با محصولات خوراک محلی، سوغات، پوشاک و صنایع دستی و سنتی شهرهای گرگان، ترکمن و کتول در فرهنگ‌سرای گلستان چهارمین روز خود را می‌گذراند و تا ۱۰ دی از ساعت ۱۰ تا ۲۲ برای بازدید شهروندان برپاست.