اجرای قمصری با مادر هزار ساله

موسیقی کوک| رویداد موسیقایی FeminEast (زن شرقی) نام جشنواره‌ای است که با موضوع زنان برگزار می‌شود؛ زنانی که به طور سنتی شرایط مشابه مردان ندارند و صدایشان کمتر شنیده می‌شود.

امسال در این رویداد، «لیلى عاج» کارگردان تئاتر کشورمان نمایشی با نام «مادر هزار ساله» تدارک دیده است، که با نوازندگی علی قمصری (تار و دیوان) و هیوا خطیب (سازهای کوبه‌ای) و بازی سارا رسول‌زاده (بازیگر تئاتر که با سریال شبکه نمایش خانگی «عاشقانه» به شهرت رسید) همراه خواهد بود.

این اجرا امشب ساعت ۱۹:۳۰ به وقت وین در سالن «لیان» به روی صحنه می‌رود و بهای هر بلیت آن ۲۰ یورو است.

اجراهای بعدی در روزهای ۲۵ نوامبر (دوشنبه ۴ آذر) در برلین آلمان و ۳۰ نوامبر (شنبه ۹ آذر) در گوتنبرگ سوئد برگزار خواهد شد.

«مادر هزارساله»، شامل مونولوگ‌هایی از زبان ۴ زن ساکن در غرب آسیا (افغان، عرب، ترک و کُرد) است که نوزادشان را در دل جنگ به دنیا می‌آورند.

علی قمصری نوازنده تار و آهنگساز است. او موسیقی را با آموزش در هنرستان موسیقی شروع کرد. او دوره راهنمایی و دبیرستان را در هنرستان عالی موسیقی گذراند و در عین حال دیپلم رشته ریاضی فیزیک را نیز کسب کرد. همزمان با ورود به دانشگاه برای پیگیری تحصیلات آکادمیک در رشته موسیقی، در ۱۸سالگی ارکستر بزرگی را به‌نام «سرمد» تأسیس کرد و در آن به عنوان سرپرست، آهنگساز و نوازنده مشغول به فعالیت شد.

قمصری تا امروز اجراهای متعددی در ایران داشته است. او در کشورهای فرانسه، مراکش، اسپانیا، سوئیس، کانادا، آلمان و ایالات‌متحده برنامه اجرا کرده است.

او به پژوهش در زمینه هارمونی در موسیقی سنتی ایرانی می‌پردازد. از فعالیت‌های او در این زمینه می‌توان به کتاب «هارمونی موسیقی ایرانی» که در سال ۱۳۹۱ منتشر کرد،  اشاره کرد.