اجرای پروژه «سوگ آزادگی» آغاز شد

با آهنگسازی «فردین خلعتبری»

موسیقی کوک| اولین اجرای پروژه نمایشی – موسیقایی «سوگ آزادگی» به آهنگسازی فردین خلعتبری و کارگردانی مجید خسروآبادی و حضور تعدادی از هنرمندان شاخص مجالس شبیه‌خوانی و نوازندگان موسیقی ایرانی کشورمان آغاز شد.

این پروژه از شنبه‌شب سیزدهم مهر ماه به میزبانی معاونت فرهنگی و گردشگری شرکت نوسازی عباس آباد تهران با حضور شهروندان تهرانی و تعدادی از گردشگران خارجی در بوستان آب و آتش تهران اجرای خود را شروع کرد.

در ابتدای این برنامه نماهنگی از روند ساخت پروژه نمایشی – موسیقایی «سوگ آزادگی» در قالب گفت‌وگوهای مختلف با دست‌اندرکاران هنری پروژه و مدیران شرکت نوسازی عباس آباد تهران برای مخاطبان پخش شد.

فردین خلعتبری آهنگساز این پروژه نمایشی – موسیقایی در این فیلم بیان کرد: «آهنگسازی و اجرای زنده برای این پروژه به نوعی همراه کردن گروه تعزیه‌خوان با سازهای موسیقی ایرانی است که در آن شبیه خوان و تعزیه‌گردان همراه با موسیقی ایرانی به اجرای تعزیه می‌پردازد.

به عبارتی می‌توان گفت موسیقی در صحنه‌های مختلف تعزیه به تشدید روایت کمک می‌کند که به اعتقاد من می‌تواند در جذابیت ساختار کلی اثر و انتقال آن به مخاطب نقش مهمی را ایفا کند»

مجید خسروآبادی کارگردان پروژه نمایشی – موسیقایی «سوگ آزادگی» نیز در ابتدای این برنامه ضمن قدردانی از گروه اجرایی این پروژه توضیح داد: «بسیار مفتخریم که این توفیق در آستانه اربعین حسینی نصیب ما شد تا با اجرای این پروژه در خدمت شما عزیزان باشیم.

برنامه «سوگ آزادگی» تمام تلاش خود را کرده تا در حد توان تعزیه را به اصالتش بازگرداند که در این راه حضور هنرمندان مطرح عرصه تعزیه با همراهی ارکستر سازهای ایرانی به آهنگسازی فردین خلعتبری شرایطی را فراهم کرد تا با سپری کردن یک پروسه هشت ماهه با همراهی عزیزانمان در شرکت نوسازی عباس آباد این کار به سرانجام برسانیم.»

او با ارائه توضیحاتی درباره روند تاریخی شکل‌گیری تعزیه در ایران و تکیه دولت گفت: «تمام تلاش گروه اجرایی پروژه بر این بوده تا یک مجلس شبیه خوانی همانند مجالسی که در تکیه دولت پیش روی مخاطبان قرار می‌گرفت، اجرا شود.

به اعتقاد من این پروژه یکی از کم‌نظیرترین تعزیه‌هایی است که طی صد سال اخیر در تهران اجرا شده و امیدوارم شرایط به گونه‌ای باشد که نتیجه این زحمات بتواند مورد رضایت شما عزیزان قرار گیرد.»

پروژه نمایشی – موسیقایی «سوگ آزادگی» در قالب مجلس شبیه خوانی «حر بن یزید ریاحی» بر اساس نسخه مشهور و معتبر «میرعزا» از معتبرترین نسخه نویسان تعزیه در ایران به کارگردانی مجید خسروآبادی، آهنگسازی فردین خلعتبری  و حضور هنرمندان مطرح مجالس شبیه خوانی کشورمان و تعدادی از نوازندگان شناخته‌شده موسیقی ایرانی به میزبانی منطقه فرهنگی هنری عباس آباد طی روزهای ۱۳ تا ۲۲ مهرماه ۱۳۹۸  ساعت ۱۸:۳۰ در بوستان «آب و آتش» تهران برگزار می‌شود.