اجرای گروه کر دولتی ارمنستان در وحدت

به مناسبت بزرگداشت دو هنرمند شهیر ارمنستان «کومیتاس» و «تیگران منصوریان» برگزار می‌شود؛

موسیقی کوک| اجرای گروه کر دولتی ارمنستان در وحدت برگزار می‌شود. گروه کر دولتی ارمنستان به رهبری روبرت ملکیان و با همت سفارت ارمنستان در دو شب، به مناسبت بزرگداشت دو هنرمند شهیر ارمنستان «کومیتاس» و «تیگران منصوریان» در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

گروه کر دولتی ارمنستان در اکتبر سال ۲۰۰۰ میلادی به رهبری روبرت ملکیان تاسیس شد. این گروه برنامه‌های متعددی در شهرهای مختلف جهان برگزار کرده است.

در اولین شب این رویداد، به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد تولد «کومیتاس» موسیقی‌دان و ترانه‌سرای شهیر ارمنی ،۳۰ تیرماه ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه قطعاتی چون  قدیس، نغمه‌های نیایش، سروده‌های جشن‌های عروسی بر اساس آداب و رسوم کهن به آهنگسازی و تنظیم این هنرمند نواخته می‌شود.

در توضیح برنامه پیش‌رو آمده است: « کومیتاس (سوقومون سوقومونیان) در شانزدهم سپتامبر سال ۱۸۶۹ به دنیا آمد. او در تفلیس تحت رهبری موسیقیدان ارمنی «ماگار یگمالیان» تئوری موسیقیایی را آموخت و از دانشکده فلسفه دانشگاه هومبولت و کنسرواتوار خصوصی ریچارد اشمیت فارغ‌التحصیل شد.

در سال ۱۹۰۷ اولین مجموعه این موسیقیدان، چنگ ارمنی، حاوی تنظیمات برای اجراهای انفرادی و جمعی ترانه‌های روستایی ارمنی منتشر شد. او با ارائه مقالات و گزارش‌ها به فعالیت خود در زمینه علمی، آموزشی و تربیتی ادامه داد.»

همچنین در دومین شب این کنسرت، به مناسبت هشتادمین سالگرد تولد «تیگران منصوریان» موسیقی‌دان و ترانه‌سرای شهیر ارمنی ۳۱ تیرماه  ساعت ۲۱و۳۰ دقیقه ، قطعاتی چون  شب، من می‌ترسم، باد، دریا ، تانک‌های ژاپنی، پرندگان شرقی و…  به آهنگسازی و تنظیم این هنرمند اجرا می‌شود.

 

در ادامه توضیح این برنامه آمده است:« «تیگران منصوریان»، خالق آثاری برای گروه نوازندگان، گروه کنسرت و آثار وکال است که در سراسر دنیا اجرا شده‌اند. آثار این موسیقیدان در پایتخت‌های موسیقی جهانی با استقبال چشمگیری مواجه شد. او همچنین موسیقی متن چندین فیلم را ساخته است.»

 

علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت ایران کنسرت مراجعه کنند.