از تحریم صدا و سیما تا برگزاری کنسرت خیابانی

از تحریم صداوسیما تا کنسرت خیابانی

موسیقی کوک| نشست خبری کنسرت حسین زمان، دوشنبه ۲۴ تیرماه ۹۸ در سالن تشریفات مرکز همایش‌های برج میلاد تهران با حضور او، صابر جعفری؛ رهبر ارکستر، پوریا مطلبی؛ تهیه کننده و نماینده شرکت «تماس» با اعلام جزییات تازه‌ترین کنسرت این خواننده از تحریم صداوسیما تا کنسرت خیابانی بعد از ۱۷ سال وقفه در فعالیت‌هایش، برگزار شد.

حسین زمان در ابتدای این نشست خبری گفت: اینکه چرا من نتوانستم ۱۷ سال فعالیت داشته باشم هنوز برایم دلیل دقیق و واضحی ندارد. گرچه من همیشه پیگیر این ماجرا بوده‌ام اما همواره مسئولان ارشاد به من می‌گفتند که به آن‌ها دستور داده شده که بنده فعالیتی نداشته باشم. اما از آنجا که من در ردیف هنرمندانی بودیم که به نوعی موسیقی پاپ در کشور بعد از انقلاب را زنده کردیم همواره پیگیر فعالیت‌هایم بودم تا به من مجوز بدهند.

خوشبختانه تقریباً یک سال و نیم پیش، علی ترابی (مدیر کل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد) از من دعوت و درخواست کرد تا دوباره در عرصه موسیقی فعالیت کنم. البته برای برگزاری کنسرت حرف و حدیث‌هایی تکرار شد اما من ساکت نشستم تا اینکه در زمان مسئولیت آقای اله یاری به من اعلام شد که می‌توانم کنسرت برگزار کنم. خوشبختانه من تا امروز مجوزهای قانونی را در رابطه با کنسرت دریافت کرده‌ام و امیدوارم تا روز برگزاری کنسرت مشکلی وجود نداشته باشد.

هنرمندانی با بالاترین تیراژ

این خواننده با اشاره به تیراژ خوانندگان پاپ در دهه هفتاد، گفت: من و امثال از همان زمان اعتقاد داشتیم که موسیقی پاپ نیاز جامعه است و نمی‌توان مردم را از این نوع موسیقی محروم کرد. ما دلمان می‌خواست در دهه هفتاد کارهایی را انجام دهیم که این نوع موسیقی در بهترین شکل ممکن خود به مخاطبان به ویژه جوانان ارائه شود. در این زمان هنرمندانی آثار خود را ارائه دادند که واقعاً بالاترین تیراژ انتشار آلبوم را از آن خود کرد.

ما دلمان می‌خواست این موضوع تداوم پیدا کرده تا پاسخگوی نیاز مخاطبان باشیم. متاسفانه پس از دهه هفتاد فضا عوض شد و موسیقی دست کسانی افتاد که بیشتر فکر تجارت موسیقی بودند تا کیفیت.

او در ادامه با تاکید بر اینکه می‌شود فرق موسیقی بد و خوب را فهمید، بیان کرد: آنها چون قدرت داشتند همه امور را به دست گرفتند و اجازه ندادند کسانی که به هنر اهمیت بیشتری می‌دهد فضایی برای ارائه کار داشته باشند. من معتقدم حالا که چنین اتفاقاتی افتاده و اتفاقاً مخاطبانی هم دارد این فرهنگ جامعه ماست که پذیرای این گونه آثار موسیقایی است که بیشتر جنبه تجاری دارد. ما باید به کسانی که کارهای خوب انجام می‌دهند، بها بدهیم.

اجازه بدهیم همه فعالیت‌ها در شکل عادلانه خود انجام پذیرد. این عدالت اگر انجام شود و مردم با موسیقی خوب آشنایی بیشتری پیدا کنند قطعاً می‌توانند موسیقی خوب از بد را تشخیص دهند.

خودم را تغییر نخواهم داد

زمان با اشاره به اینکه خودش را بر اساس آنچه در موسیقی پاپ امروز در جریان است، تغییر نخواهد داد، گفت: من تلاشم را می‌کنم تا موسیقی خوبی را به مخاطب نمایش بدهم و می‌خواهم بگویم که موسیقی پاپ می‌تواند با استانداردهای هنری خودش وجود داشته باشد.

البته اگر مردم دوست داشته باشند کارم را ادامه می‌دهم اما اگر مردم دوست نداشته باشند قطعاً من هم می‌روم گوشه ای می‌نشینم تا وقتی دوباره فضای کار مهیا شود و دوباره به صحنه بازگردم. من معتقدم به زور نمی‌توانم مردم را وادار به شنیدن موسیقی‌ام کنم و فقط تلاش می‌کنم موسیقی خوبی را ارائه دهم که از آن مردم راضی باشند. این را هم بگویم من به هیچ وجه خودم را مطابق با آنچه در موسیقی پاپ ایران می‌گذرد تغییر نخواهم داد.

 

این خواننده موسیقی پاپ درباره رپرتوار کنسرت سوم مرداد ماه خود گفت: من ۱۷ سال از اجراهای زنده دور بوده‌ام بنابراین از آثار قدیمی‌ام در این کنسرت استفاده خواهم کرد. البته کارهایی هم بوده که من در دورانی که حضور نداشتم تولید کردم و مردم کم و بیش با آن کارها آشنایی دارند. چند اثر جدید هم دارم که هنوز مخاطبان آن‌ها را نشنیده‌اند. این کارها دارای مضامینی عاشقانه هستند که در کنسرت پیش روی برای مخاطبان ارائه خواهم کرد. یک قطعه ویژه هم دارم که با نوازندگی دکتر چراغعلی اجرا می‌شود و دارای مضمونی اجتماعی است که به نوعی درددلی آشنا از اوضاع امروز ایران است.

بازگشت از یاد رفته‌ها

او با اشاره به اینکه اگر موسیقی‌اش به گوش جوان ترها برسد، خوششان خواهد آمد، گفت: به هر حال ما در موقعیتی هستیم که تنها راه چاره بازگشت هنرمندانی است که می‌توانند موسیقی خوب را به مخاطب بدهند. شما مطمئن باشید اگر موسیقی خوب اجرا شود قطعاً ذائقه‌های مخاطبان نیز تغییر خواهد کرد. قطعاً زمان زیادی است که از برگزاری کنسرت‌های من می‌گذرد و شاید خیلی از مخاطبان امروزی اصلاً من را نشناسند.

اما من بر این باورم که صدای من بالاخره به گوش جوان‌ترها رسیده و از موسیقی من خوششان خواهد آمد. من چندی پیش در میدان ولیعصر داشتم قدم می‌زدم که یک پسر بیست ساله دستفروش در یک اقدام غافلگیرکننده سراغم آمد و به من ابراز لطف کرد. همین که می‌بینم هنوز فراموش نشده‌ام برای من اتفاق خوبی است. تصور می‌کنم در کنسرت پیش رو مخاطبان جوان‌تر هم بیایند.

 

حسین زمان نوع موسیقی خود را کلام محور خواند و ادامه داد: من روی ترانه حساسیت بسیار زیادی دارم و معتقدم هر شنونده‌ای بعد از شنیدن آن قطعه موسیقایی باید تلنگری در خود حس کند. پس سعی می‌کنم موسیقی که اجرا می‌کنم این موضوع ترانه محوری در آن جاری و ساری باشد. ما باید کاری کنیم که موسیقی ارائه شده به شکلی باشد که مردم به کلام هم توجه کنند.

من قطعاً به ترانه‌های گذشته و سبک کاری خود اعتقاد داشته و دارم اما قطعاً از تکنیک‌ها و علائق مخاطبان امروزی جامعه تا جایی که من را از چارچوب باورهایم جدا نکند استفاده می‌کنم. من سعی می‌کنم کارهایم از این پس طوری باشد که روی دل مردم بنشیند.

 

تحریم صدا و سیما

این خواننده با گفتن اینکه در رسانه ملی حضور پیدا نخواهد کرد، توضیح داد: در سازمان صدا و سیما از همان گذشته این انگیزه وجود داشت که کارهای من را پخش نکند، اما الان به فرض محال هم اگر بخواهند که در شبکه‌های مختلف رسانه ملی حضور پیدا کنم این کار را نخواهم کرد.

 

حسین زمان با اعلام این که همان حسین زمان ۱۷ سال پیش است و باورهایش تغییر نکرده، بیان کرد: معتقدم هنرمند باید برخی واقعیت‌ها را به شکلی زیبا و هنرمندان ارائه دهد. اساساً وظیفه هنرمند روشنگری است و اگر در این میان شریک درد مردم نباشد و در مقابل بی‌عدالتی‌ها ساکت باشد هنرمند نیست. البته یک مدتی این انگ را به من می‌زدند که فردی سیاسی هستم اما شما بدانید اگر سیاسی بودم قطعاً ۱۷ سال دور نبودم.

 

زمان با تاکید بر اینکه وامدار هیچ دسته و حزبی نیست، گفت: من همیشه مبتنی بر اندیشه‌هایی که داشتم مواضعی گرفتم. هر هنرمندی که به واسطه اظهارنظر اجتماعی خود مواضعی نشان می‌دهد سیاسی نیست. من هیچ وقت نخواستم وابستگی سیاسی داشته باشم. البته نه اینکه تفکرات سیاسی نداشته باشم اما اهل سیاسی کاری نیستم و اگر بودم قطعاً می‌توانستم بهترین بهره برداری‌ها از موقعیت خودم داشته باشم.

او درباره ارتباط کنسرتش با انتخابات اسفندماه گفت:  قطعاً ارتباطی از سوی من بین گرفتن مجوز اجرا با انتخابات وجود نداشته و اگر از اسم من برای کارهای انتخاباتی استفاده شود واکنش نشان می‌دهم. شما بدانید هیچ‌کدام از احزاب سیاسی از سال ۷۶ به این طرف هیچ گام مثبتی برای من برنداشته‌اند. من وامدار هیچکس نیستم و شما مطمئن باشید اگر بخواهند از اسم من استفاده کنند واکنش نشان می‌دهم.

 

از کالج امریکایی تا جبهه جنگ

زمان با اشاره به دوران حضورش در جبهه گفت: من اوایل سال ۵۷ از ایران رفتم و در آمریکا هم خیلی اوضاع خوبی در کالج محل تحصیلم داشتم اما جنگ که شد به ایران برگشتم و در این دوران همواره در جبهه‌ها حضور داشتم. اما هیچ جا وطن نمی‌شود. من هیچ وقت حاضر نیستم ایران را ترک کنم کما اینکه در این مدتی که فعالیتی نداشتم پیشنهادات بسیار خوبی برای مهاجرت داشتم اما عشق به ایران در خون است و علیرغم اینکه موقعیت این را نداشتم هیچ گاه دست به چنین کاری نزدم.

 

او درباره ترس از برهم زدن کنسرت توسط برخی از گروه‌ها، بیان کرد: من ترسی برای به هم زدن کنسرت ندارم چون زمان این مداخله‌ها گذشته و بعید می‌دانم افرادی حضور داشته باشند که بخواهند کنسرت من را به هم بزنند. کما اینکه در گذشته چنین اقداماتی نمک کنسرت‌های ما بود.

 

آمادگی برای کنسرت خیابانی

این خواننده از آمادگی برای برگزاری کنسرت خیابانی گفت و بیان کرد: من از قیمت بالای کنسرت‌ها به شدت غمگین هستم اما باور کنید این قیمت‌ها اصلاً دست ما نیست. متاسفانه هزینه برگزاری کنسرت‌ها به قدری زیاد است که دیگر نمی‌توان در تهران کنسرت برگزار کرد. اما من عاجزانه از مسئولان می‌خواهم شرایطی را فراهم کنند تا هزینه‌های جانبی برگزاری کنسرت‌ها کاهش پیدا کند. جدای از ماجرای ۱۰ درصد این کار را که می‌توان انجام داد.

اصلاً من با همین نیت این موضوع را مطرح کردم که اگر شرایط و فضای لازم در اختیار ما گذاشته شود حاضریم با همین ارکستر ۳۰ نفره مجانی کنسرت خیابانی برگزار کنیم.

 

ترکیب با تجربه‌ها و جوان‌ها

صابر جعفری رهبر ارکستر کنسرت «حسین زمان» هم درباره این اجرا گفت: ارکستر سی نفره‌ای برای این کنسرت در نظر گرفته شده که در آن نوازندگانی چون بابک ریاحی‌پور و حسین شریفی با ما همکاری می‌کنند. این در حالی است که ما در کنار نوازندگان مطرح موسیقی از تعدادی نوازنده جوان و مستعد موسیقی ایرانی هم استفاده کردیم و به اصرار خود آقای زمان این اتفاق افتاد.

ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که در فضای موسیقی پاپ امروز ایران که به اعتقاد من واژه مبتذل بهترین واژه برای توصیف آن است کارهای مناسبی را به مخاطبان ارائه دهیم و امیدوارم این کار مورد رضایت مخاطبان قرار بگیرد.

تازه‌ترین کنسرت حسین زمان روز پنجشنبه سوم مرداد ماه سال ۱۳۹۸ به تهیه کنندگی موسسه «نوای باران» و سرمایه گذاری موسسه ای به نام «تماس» در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود و بلیت فروشی این اجرا از طریق سامانه ایران کنسرت در حال انجام است.