از تقدیر پیشکسوتان تا اشاره به کمبودها

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان به پایان رسید؛

موسیقی کوک| آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران شامگاه یکشنبه ۱۹ آبان ماه در تالار اصلی دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی شهر کرمان برگزار شد.

موسیقی کوک| آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران شامگاه یکشنبه نوزده آبان ماه با حضور محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان، بردیا صدر نوری مدیر برگزاری جشنواره موسیقی نوای خرم و هنرمندان عرصه‌های مختلف در تالار اصلی دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی شهر کرمان برگزار شد.

آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که با استقبال پرشور مخاطبان همراه بود با اجرای موسیقی از سوی هنرمندان پیشکسوت حاضر در جشنواره آغاز شد. در این بخش عاشیق قدرت میرزاپور، استاد فاروق درپور، استاد نیهات اوزان، استاد شاپور کمالی،  استاد حداد کارگر، استاد خداداد شکل زهی و استاد کیخسرو طاهری در کنار یکدیگر روی صحنه رفتند و مخاطبان را میهمان موسیقی اصیل کردند.

تلاش بزرگ‌ترین مهمانخانه ایران برای میزبانی شایسته

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان طی سخنانی گفت:  به مدت ۴ روز فرصتی داشتیم تا میزبان هنرمندان عزیز از سراسر ایران از شمال تا جنوب و شرق تا غرب کشور باشیم. اینک گسترده‌ترین رویداد هنری کشور در حوزه موسیقی نواحی ایران به ایستگاه پایانی خود رسید. به هر ترتیب کرمان به‌عنوان بزرگ‌ترین مهمانخانه ایران تلاش کرد که میزبان شایسته‌ای برای آواها و نواهای هنرمندان با اصالت اقوام ایران‌زمین باشد.

زیباتر اینکه این سرور، توأم با هفته وحدت شد. دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران برای ما در حیطه اجرا تفاوت آشکاری با سال‌های قبل داشت. تشکیل شورای سیاست‌گذاری با همراهی استانداری کرمان و حضور و مشارکت شهردار این استان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مدیرکل صداوسیمای استان و معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل دفتر موسیقی و اساتید بزرگ موسیقی و انجمن موسیقی ایران موجب شد با فراغ بال بیشتری به تدارکات جشنواره‌ای با این عظمت مشعوف شویم.

او ادامه داد: در این دوره با توجه به گردشگری هنری، ١٧ تور گردشگری میهمان دیار کریمان شدند و حضور میهمانان در کویر شهداد نقطه اوج آن بود. برپایی نمایشگاه عکس به نام «عکس آوا» برگ جدید دیگری از ظرفیت‌های این جشنواره بود.

حضور گرم دانشجویان موسیقی و هنرمندانی از کشورهای ترکیه، افغانستان و عراق زمینه‌ای شد تا در سال‌های آینده به جشنواره‌ای بهتر نزدیک‌تر باشیم. حضور ٢٠ خبرنگار و عکاس از شبکه‌های تلویزیونی برون‌مرزی باعث شد رویدادهای جشنواره موسیقی نواحی در سراسر ایران و جهان منعکس شود.

نکوداشت مادر یک شهید و هنرمندان پیشکسوت

تجلیل از مادر شهید محسن زبردست از شهدای عشایر استان کرمان بخش دیگری از این آیین را تشکیل می‌داد.

در این بخش محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی، محمدرضا علیزاده مدیرکل ارشاد استان کرمان، زهرا موسی پور (مدیرکل امور اجتماعی استاندار کرمان) و احمد صدری (دبیر جشنواره) برای بخش تجلیل‌ها روی صحنه حاضر شدند و از استادان و پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران تجلیل کردند.

محمد جان بزرگیان (کهگیلویه و بویراحمد)، علیرضا شهبازی (فارس)، خالو قنبر راستگو (هرمزگان)، رحیم خضری (آذربایجان غربی)، هادی قره‌خانی (خراسان شمالی)، خسرو کارگر (خراسان شمالی)، عبدالله امینی (خراسان رضوی)، عبدل احد درپور (تربت‌جام)، خداداد شکل زهی (سیستان و بلوچستان) و عاشیق قدرت میرزاپور (آذربایجان شرقی) در این بخش تجلیل شدند.

گروه هنری استان کردستان در ادامه این برنامه، برای اجرا به روی صحنه آمد. حسین امینی (نوازنده نرمه نای)، اسماعیل پورکریمی (نوازنده ساز کوبه‌ای) و رحیم خضری و عمر فرجی خوانندگان این گروه بودند.

پس از پخش تیزر، خالو قنبر راستگو و گروه «کیدی» از استان هرمزگان روی صحنه آمدند. خالو قنبر در این اجرا نی جفتی نواخت و بانوان نوازنده گروه «کیدی» او را همراهی کردند.

ادامه این برنامه، به اجرای گروه موسیقی «مازرون» و «دیو سالار» اختصاص پیدا کرد که قطعاتی از موسیقی خطه مازندران را برای مخاطبان اجرا کردند.

ایران متعلق به همه ماست

زهرا موسی‌پور مدیرکل امور اجتماعی استاندار کرمان در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی گفت: رییس‌جمهور فردا عازم کرمان می‌شود و استاندار در حال برنامه‌ریزی برای این برنامه  است. این توفیق نصیب من شد که امشب اینجا باشم.

در این رویداد بزرگ هنرمندان بیش از ٢٠ استان، میهمان ما هستند. گویا امشب ایران را در کرمان می‌بینیم. اینجا همه با تمایزها و زیبایی‌ها دورهم هستند و این اتفاق مبارک در ایام میلاد مبارک پیامبر رحمت و مهربانی نصیب ما شده است.

او ادامه داد: امسال در دوازدهمین جشنواره موسیقی  نواحی ایران بازهم میزبان هنرمندان سراسر کشور هستیم و از این بابت بسیار خوشحالیم. جشنواره‌ها می‌توانند کارکردهای متفاوتی داشته باشند. از آثار و برکات این جشنواره هم وحدت و انسجام ملی است.

ایران متعلق به همه است و همه ایران را دوست داریم. به هر ترتیب این جشنواره تأثیر زیادی در شادابی و نشاط جمعی دارد و همگی یقین داریم این رویداد به نتیجه‌ای باارزش می‌رسد و باید این میراث را پاس بداریم.

پس از سخنان مدیرکل اجتماعی استانداری کرمان اعضای گروه موسیقی «میسان» از استان خوزستان روی صحنه آمدند و قطعاتی همراه با رقص آیینی شمشیر اجرا کردند.

این اجرا با استقبال مخاطبان همراه بود. گروه گلزار و گل محمد بلوچ از سیستان و بلوچستان از دیگر اجراکنندگان این برنامه بودند.

برگزاری جشنواره‌ای خوب به زیرساخت مناسب احتیاج دارد

احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران هم در بخش پایانی برنامه با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد گفت: جشنواره‌ای به این بزرگی طبیعتاً عیب‌هایی دارد. من امیدوارم این نواقص را بر من ببخشید.

من فقط یک نکته را خیلی کوتاه عرض می‌کنم؛ اینکه اگر می‌خواهیم جشنواره خوبی را برگزار کنیم بحث زیرساختی است. در همین اختتامیه می‌بینیم که این سالن هم برای برگزاری مراسم اختتامیه مناسب نیست.

در این راستا وجود نیروهای کارکشته و زبده‌ای که بتوانند  آثاری به این کیفیت را به سمع و نظر مخاطبان برساند، نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. این خیلی بد است که همین‌الان صدای سالن برنامه ما خوب نیست و لازم است در این راه‌کارهای بهتری انجام شود.

او ادامه داد: موضوع گردشگری فرهنگی هم موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد و من فکر می‌کنم جشنواره موسیقی نواحی این ظرفیت را دارد که بتوانیم غیر از ایام برگزاری جشنواره هم به آن توجه کنیم و شاهد شکوفایی هر چه بیشتر موسیقی اقوام ایران باشیم.