از غربت‌نشینی تا منظومه‌خوانی

از غربت‌نشینی تا منظومه‌خوانی

موسیقی کوک| سومین روز از جشنواره موسیقی نواحی ایران با اجراهای متنوع اقوام ایران در شهر کرمان پی گرفته شد.

صبح سومین روز جشنواره با بخش پژوهش در سالن سینما تک هتل پارس آغاز شد. پرنگ فرازمند مقاله‌ای را با عنوان آوای غربت نشینی ارائه داد و پیام یوسف درباره موسیقی شناسی کاربردی در مواجه با تغییرات فرهنگ های موسیقایی اقوام سخن گفت.

اتاق بازرگانی هم طبق برنامه‌های از پیش تعیین شده، میزبان منظومه‌خوانان بود که با محوریت تغزل‌خوانی روی صحنه رفت. عمر فرجی و رحیم خضری راوی منظومه‌های آذربایجان غربی شدند.

سیاوش یادگاری، سلمان حسینی و عادل کرمانی منظومه‌های کرمانشاه را روایت کردند. سعید اسلامی نژاد و محمدجان بزرگیان هم به اجرای منظومه‌هایی از کهگیلویه و بویراحمد پرداختند.

بخش دیگری از برنامه های روز سوم جشنواره به اجراهای برگزیدگان جشنواره ملی جوان اختصاص داشت که در بخش موسیقی اقوام در این رویداد شرکت کردند و شایسته رتبه شدند.

هنرمندانی از فارس، مازندران، سیستان و بلوچستان و خوزستان در این بخش روی صحنه رفتند.

یکی از پرمخاطب‌ترین بخش‌های جشنواره امسال، اجراهای هنرمندانی از موسیقی نواحی مختلف ایران بود که با استقبال مخاطبان در مجموعه تاریخی گنجعلی‌خان همراه شد.

اجرای لیانا شریفیان و گروهش و اجرا با ساز نی‌انبان از جمله اجراهای شب سوم بود که با استقبال مخاطبان همراه شد.

گروه خضری از آذربایجان، گروه سپهوند از لرستان، گروه آبیدر از کردستان، گروه میسان خوزستان و گروه‌هایی از کرمانشاه، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد در کاروانسرای گنجعلی‌خان روی صحنه رفتند.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران امشب در کاروانسرای گنجعلی‌خان به پایان می‌رسد.