از مهاجرت محمد اصفهانی تا ارکستری به رهبری بابانوئل

محمد اصفهانی

موسیقی کوک| شایعه مهاجرت محمد اصفهانی در کنار درگذشت یک چهره مطرح موسیقی نواحی، رهبری ارکستر با لباس بابا نوئل از سوی چکناواریان و دلنوشته علی رهبری از جمله رویدادهای مهم موسیقی کشورمان در فضای مجازی بود.

در ایام کرونایی که تقریباً تمامی فعالیت‌های مربوط به حوزه موسیقی در تعطیلی کامل به سر می‌برند و به غیر از برگزاری چند رویداد موسیقایی در فضای مجازی و البته چند اجرای زنده محدود که به صورت آنلاین توسط برخی از مجموعه‌های دولتی و خصوصی پیش روی مخاطبان قرار گرفت، فعالیت چشمگیر دیگری در حوزه موسیقی صورت نمی‌گیرد. شرایطی که به طور حتم اولین و شاید تنهاترین دلیل کمرنگ شدن فعالیت‌ها در این حوزه نظام پرچالش اقتصاد موسیقی ایران است که کمتر تهیه کننده و تولید کننده‌ای به حضور موثر در این فضای ملتهب و نامعلوم قدم می‌گذارد.

همین شرایط موجب شده در این اوضاع و احوال نامعلوم کرونایی فضای مجازی تبدیل به بستر تازه‌ای برای استمرار هنرمندان با مخاطبان و طرفداران‌شان شود. فضایی که علاوه‌بر عرضه تازه‌ترین محصولات، گاه به ویترین حواشی و اظهارنظرهای متنوع هنرمندان نیز بدل می‌شود.

اجرای سوییت «آرارات» به رهبری ارکستر بابانوئل!

لوریس چکناوریان آهنگساز و رهبر ارکستر مطرح موسیقی کشورمان نیز همزمان با آغاز سال نو میلادی دست به ابتکار فانتزی و جالبی زد.

لوریس چکناواریان

این رهبر ارکستر که در میان مخاطبان ایرانی نیز طرفداران زیادی دارد با پوشش شمایل بابانوئل فیلمی را به بهانه تبریک سال نو و آغاز کریسمس منتشر کرد و در آن گفت:

«سلام، سلام، سلام. من بابا نوئل سال نو میلادی هستم و عمو نوروز سال نو ایرانی. سال نو میلادی را به تمام مسیحیان دنیا تبریک می‌گویم. شاد و تندرست و سلامت و برقرار باشید. خدا نگهدار»

چکناوریان در ادامه فایل تصویری تبریک سال نو مسیحی نیز فیلم دیگری را نیز منتشر کرده بود. در این تصویر وی در قالب پوشش لباس بابانوئل به عنوان رهبر یک ارکستر بزرگ به اجرای قطعه «سوئیت آرارات» پرداخته است.

چکناوریان در توضیح این تصویر نیز نوشته بود: «به رهبری ارکستر بابانوئل چکناوریان»

محمد اصفهانی در برج آزادی شایعه مهاجرتش را تکذیب کرد

اما ماجرای محمد اصفهانی چه بود؟ در لابه لای اخبار ریز و درشتی که پیرامون مهاجرت برخی از هنرمندان موسیقی در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شود، شایعه مهاجرت محمد اصفهانی خواننده شناخته شده موسیقی کشورمان نیز تبدیل به یکی حاشیه‌های موسیقی در هفته گذشته شد، خبری که خیلی زود توسط خود محمد اصفهانی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی اش به نوعی تکذیب شد.

مهاجرت محمد اصفهانی

محمد اصفهانی طی روزهای گذشته بود که با انتشاری تصویری از حضورش در میدان آزادی تهران که روی تاریخ گرفتن عکس نیز تاکید داشت، نوشته بود:

بعد از طلب تو در سرم نیست/ غیر از تو به خاطر اندرم نیست

من مرغ اسیر دام انسم/ هرچند که می‌کشی پرم نیست

قسمی که مرا نیافریدند/ گر جهد کنم میسرم نیست

فکرم به همه جهان بگردید/ جز یاد تو در تصورم نیست…

عکس در میدان آزادی هشتم دی ماه نود و نه

با این وصف مهاجرت محمد اصفهانی را تنها باید یک شایعه دانست.

درگذشت یکی از پیشکسوتان موسیقی قزلباش در بی خبری رسمی!

حاج دوستعلی صادقلو از هنرمندان پیشکسوت موسیقی منطقه قزلباش که به گفته تعدادی از کارشناسان و پژوهشگران از آخرین بخشی نسل دوتار ابریشم نواز ترک قزلباش رامیان بودند در آخرین روزهای هفته‌ای که گذشت دار فانی را وداع گفت.

دوستعلی صادقلو

این استادِ پیشکسوت موسیقی که خبر درگذشت او عمدتاً در فضای مجازی منتشر شد، به دلیلِ بیماری در هشت سال اخیر دیگر توانایی نواختنِ حرفه‌ای نداشت، اما تا آخرین روزهای حیاتش به آموزش ساخت و نواختن دوتار همت گماشت.

محمدعلی بسطامی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رامیان هم ساعاتی پس از درگذشت این هنرمند طی پیامی درگذشت دوستعلی صادقلو نوازنده دوتار و پیشکسوت موسیقی مقامی قزلباش را تسلیت گفت که متن آن به این شرح است:

خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت و چهره ممتاز موسیقی مقامی قزلباش رامیان موجب تالم و تاسف ما گردید. آن مرحوم عمر پربرکت خود را در راه صیانت از موسیقی قزلباش سپری نمود که قطعاً یاد و نامش هیچگاه فراموش نخواهد شد. اینجانب این ضایعه را به خانواده ایشان، هنرمندان و هنردوستان شهرستان تسلیت می‌گویم و از خداوند منان برای آن مرحوم رحمت واسعه مسئلت می‌نمایم.

کرونا ضبط آلبومی به خوانندگی شهرام ناظری را متوقف کرد

به نوشته مهر امین غفاری از نوازندگان شناخته شده ویولن که طی سال‌های اخیر همکاری‌های متعددی با ارکسترها و آلبوم‌ها مختلف داشته در تازه‌ترین پست خود با انتشار عکسی به همراه شهرام ناظری خواننده پیشگام موسیقی ایرانی و همکاران نوازنده‌اش از دوران سخت کرونایی و متوقف شدن روند ضبط یک آلبوم سخن گفت.

آلبوم شهرام ناظری

در متن نوشته شده از سوی امین غفاری آمده است:

«دوستان عزیزم یک سال پیش آلبومی رو با خوانندگی استاد شهرام ناظری افسانه‌ای و آهنگسازی دوست عزیزم بابک باربد و تنظیم زهی بنده و صدابرداری مهدی کریمی آغاز کرده بودیم که کرونا متوقفش کرد و امیدواریم به زودی با پایان کرونا ادامه پیدا کنه. بارها گفتم موسیقی ایرانی از عشق‌های زندگی منه. خصوصاً ویولن ایرانی.»

علی رهبری و باز هم «ارکسترسمفونیک ملی ایران»

علی رهبری رهبر و مدیرهنری پیشین ارکستر سمفونیک تهران که چند سال پیش به دلیل تشدید اختلافات خود با مدیران وقت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تعدادی دیگر از مشاوران این مجموعه از سمت خود استعفا و همانند دوران ماقبل حضورش در ایران به فعالیت و رهبری ارکستر در مجوعه های مختلف موسیقایی کشورهای اروپایی مشغول به فعالیت شد در تازه‌ترین پستش که با کلید واژه «ارکستر سمفونیک ملی ایران» منتشر کرده از روند فعالیت ارکسترهای دولتی تحت نظر بنیاد فرهنگی هنری رودکی تهران بار دیگر انتقاد کرد.

علی رهبری

توضیح اینکه عبارت ارکستر سمفونیک ملی ایران از جمله پروژه‌هایی بود که در دوران حضور علی رهبری مطرح و موجب بروز اظهار نظرهای متفاوتی شده بود.

در یادداشت علی رهبری که همراه با یک کلیپ معنا داری از افتتاح ارکستر تا به امروز منتشر شده، آمده است: «دوستان عزیز، ارکستر سمفونیک تهران ۹۴ از روز اول تا آخرین روز در بالاترین سطح کارش را به صورت بسیار حرفه‌ای انجام داد و تمام اسناد موجود بر زحمت این جوانان گواهی می‌دهند. ارکستر سمفونیک مانند فوتبال یک کار تیمی است و بدون هماهنگی و از خودگذشتگی اعضای تیم موفقیت مقدور نخواهد بود.

ارکستر سمفونیک ۹۴ را عده‌ای از اعضای تیم به دلایل مالی عده‌ای به دلیل نداشتن نظم و دیسیپلین و عده‌ای به خاطر خودخواهی این تیم را ترک کردند و عده زیادی از به اصطلاح اساتید موسیقی ایران هم این ارکستر را تحریم کردند ولی با وجود این، هیچ اثری بر روی کیفیت کار این جوانان نگذاشتند. با وجود اینکه مسئولین بنیاد رودکی و مشاوران هنری اصلاً درکی از ارکستر سمفونیک و چگونگی فعالیت‌های درست آن نداشتند، این بچه‌ها با جان و دل سمفونی نهم بتهوون را شروع کردند، هر ماه با رهبران مختلف کنسرت دادند، آثار شانزده آهنگساز ایرانی را اجرا کردند و بعد از دوازده ماه با اجرای سمفونی فانتاستیک برلیوز فعالیت خود را خاتمه دادند.

بعد از آن، شوراها، مسئولین بنیاد رودکی و بعضی از دوستان نه تنها این ثمره فعالیت بچه‌ها را نتوانستند نگهداری کنند بلکه به آن لطمه‌های بزرگی نیز وارد کردند.»

کاوه آفاق و حضور در یک چالشِ دوست داشتنیِ پیچیده

کاوه آفاق از خوانندگان جوان موسیقی کشورمان که به دلیل سبک و سیاق نسبتاً متفاوت خود طرفداران پرتعدادی هم دارد به بهانه انتشار تک آهنگ جدیدش «دوربرگردون» در صفحه شخصی خود نوشته است:

«تارِ موی یاغی از اول اجرا رو مخ بود آخرش دیگه خندمون گرفت و مجبور شدیم رها کنیم زودتر. اما اما اما: بعد از مدت‌ها دوربرگردون هم منتشر شد. قصه این آهنگ این است که در کل حدود این بیست سال سابقه حضور بنده در بازار موسیقی؛ و حدود هفتاد اثری که از بنده به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر شده؛ تنها کمتر از انگشتان دست اتفاق افتاده که آهنگساز و ترانه سرای آن آثاری که منتشر می‌شه خودِ بنده کوچکترینِ شما؛ نبوده باشم.

کاوه آفاق

تنها آثاری معدود بوده مثل «عطر تو» که آراد آریا آهنگش رو ساخت. یا «عشق» که رستاک حلاج ساخت؛ یا «رخ دیوانه» که کارن همایونفرآهنگسازی کرد و دو سه اثر دیگر. و از آن جمله این «دوربرگردون» ِ دوست داشتنی ِ پیچیده ما است. آهنگسازی و تنظیم دور برگردون؛ اثر دکتر محمدرضا چراغعلی است.

یکی از خاطره ساز ترین آهنگسازان و رهبران ارکستر کشور و ترانه سرای آن هم دوست شاعر با سابقه ام، سجاد عزیزی آرام است، که ی ک روز این پکیج رو به بنده پیشنهاد داد و گفت‌: «چالش کاری جدید توی کارنامه هنری ات نمیخوای؟» با خنده گفتم: «چرا عزیزم کاملاً پایه ام» و با لحن کمدی وار گفتم: «من با افتخار همیشه کارم کار کردن با غول‌های تمام سبک هاست» و کلی خندیدیم چون هم دکتر چراغعلی هم سجاد ماشالله نه تنها هنرمندان برجسته ای و بزرگی هستند؛ بلکه از نظر جسمی نیز ماشالله هر دو ورزشکار و رشید و بلندبالا هستند.

به همین دلیل با یه تیر دو نشون زدم و کلی خندیدیم. خلاصه پس از پایان ضبط‌ها هم نوبت‌مرحله ی طاقت فرسای پُست پروداکشن و میکس و مستر و صداگزینی و پالایش صوتی رسید که از خود فرایند پروداکشن بارها طولانی‌تر است و این رو؛ هم بنده هم دکتر و هم سجاد مدیون علی رحمانی ِ پر تلاش هستیم و رسماً از علی بابت تحمل وسواس‌های سرسام‌آور ِ کاری ما تشکر می‌کنیم.

همچنین آراد آریا عزیز بابت نظارت کیفی در پالایش اصوات و مسعود نوروزی گرامی به خاطر نواختن ویولون‌هایش. البته پیانو ها و کیبورد و درام رو هم استاد چراغعلی خودشون نواختند و گیتارهای اکوستیک الکتریک رو هم بنده. مابقی سازها هم مسعود و علی عزیزم. همچنین ارمین‌مکملی که این روزها برای عکس و طراحی کاور و مقدمات انتشار بسیار زحمت کشید. رفقای عشق!

اخشابی سال نو را به هم وطنان مسیحی تبریک گفت

مجید اخشابی از خوانندگان با سابقه کشورمان که از او به عنوان یکی از پیشگامان خوانندگی موسیقی پاپ ایران یاد می‌کنند در تازه‌ترین پست خود که در قالب یک ویدئو منتشر شده فرا رسیدن سال نو میلادی را به هم وطنان مسیحی کشورمان تبریک گفت.

این خواننده در پیام ویدئویی خود بیان کرد: فرا رسیدن کریسمس و همچنین سال نومیلادی را به همه هم وطنان مسیحی خودم تبریک گفته و امیدوارم سال پیش رو بسیار بهتر، سلامت تر و شادمانه تری سپری شود.

مجید اخشابی که به تازگی تحصیلات عالی خود را در مقطع دکترای پژوهش هنر به پایان رسانده در سال‌های اخیر عمده فعالیت‌های خود را متمرکز بر انتشار تک آهنگ کرده است.