استاد ابوالحسن خوشرو درگذشت

استاد ابوالحسن خوشرو درگذشت

موسیقی کوک| مدتی قبل با محمدرضا درویشی، هوشنگ جاوید و کیوان پهلوان که هر سه به‌عنوان پژوهشگر در عرصه موسیقی مناطق و نواحی ایران شناخته می‌شوند، گفت‌وگوهای جداگانه‌ای انجام داده بودیم درباره استاد ابوالحسن خوشرو.

هر یک از این عزیزان از منظرگاه متفاوتی به این هنرمند نگاه کردند اما در یک نقطه اشتراک نظر داشتند؛ اینکه مسئولین کمی دیر به فکر اعطای نشان درجه‌یک هنری به او افتاده‌اند. به هر شکل اما همین چند وقت پیش بود که این نشان به آقای خوشرو اعطا شد؛ هنرمندی که از این لحظه به بعد باید قبل از نامش واژه فقید را بیاوریم.

او  شنبه‌شب، دهم اسفندماه ۹۸ در سن ۷۳ سالگی در قائمشهر درگذشت. خوشرو  از سال‌ها قبل با بیماری سرطان دست‌وپنجه نرم می‌کرد و در این لحظات نمی‌دانیم باید از اینکه پیش از رفتنش، نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر را دریافت کرد، خوشحال باشیم یا از اینکه تنها چند روز پیش از مرگ این نشان را به او دادند، ناراحت.

شامگاه دهم اسفندماه ۹۸ صدای استاد ابوالحسن خوشرو خاموش شد و این اسطوره موسیقی مازندرانی پس از ماه‌ها بیماری سخت، آرام گرفت. او چهاردهم  دی  ماه سال ۱۳۲۵ در روستای ساروکلای قائم‌شهر به دنیا آمده بود و پدرش باعث‌وبانی ورودش به عرصه موسیقی بود. ابوطالب پدر زنده‌یاد ابوالحسن خوشرو للِوا می‌نواخت و خوانندگی می‌کرد.

ابوالحسن هم بااینکه سن و سال کمی داشت، در همان ایام در مسیر هنری پدرش گام زد. او بعدها در هنرستان موسیقی تهران تحصیلاتش درزمینه این هنر را ادامه داد و مدتی بعد گروهی با همکاری فرج‌الله و عبدالله خوشرو و با همراهی زنده‌یاد احمد محسن‌پور تشکیل شد. ابوالحسن خوشرو از سال ۱۳۴۵ همکاری‌اش را با رادیو مرکز استان مازندران آغاز کرد.

او در گروه موسیقی روجا سال ۱۳۵۰ فعالیت‌های هنری خود را ادامه داد و از آن زمان به بعد بود که نشان داد صاحب سبک و سیاق و حتی مکتبی ویژه خویش است. به قول هوشنگ جاوید، ابوالحسن خوشرو، علاوه بر آوازها و تحریرهای خاص، مرد نغمه‌های حماسی بومی بود. بسیاری از سوت‌ها و منظومه‌های حماسی چون مشتی، حامد، هوژبر و حسین‌خان را او جاودانه کرد.

در این ایام که آرام‌آرام داریم به رفتن عزیزانمان از این دنیا، عادت می‌کنیم چقدر تلخی درگذشت آدم‌هایی همچون خوشرو می‌تواند انسان را در حالتی همچون تعلیق قرار بدهد. یاد این هنرمند پیشکسوت در موسیقی مناطق و نواحی ایران به خیر و روحش در آرامش.