روزی که نغمه به خواب طلایی رفت

27 سال از پرواز ابدی جواد معروفی گذشت

موسیقی کوک| استاد جواد معروفی از استادان موسیقی کشو ۱۶ آذر ۱۳۷۲ در ۷۸ سالگی در بیمارستان مدائن تهران درگذشت.

استاد جواد معروفی که در ۱۵ مرداد سال ۱۲۹۱ در خانواده‌ای هنرمند دیده به جهان گشوده بود، فرزند موسی خان معروفی نوازنده تار و استاد موسیقی زمان خویش بود.

مرحوم جواد معروفی در طول زندگی، آثاری برای موسیقی کشور تصنیف و تنظیم کرد که ملودی‌های آن دهان به دهان نقل می‌شود. از جمله این آثار که علاقه مندان به هنر با آن آشنایی بیشتری دارند، «خواب‌های طلایی»، «ژیلا» و «عاشورا» است.
شادروان معروفی پیانو را با استادی می‌نواخت و در این راه سبک و سیاق خاص خود را داشت. از استاد آثار و شاگردان بسیاری به یادگار مانده است.
فعالیت هنری

آموزش موسیقی را نزد پدر آغاز کرد؛ تار می‌نواخت و با نواختن ویولن نیز آشنا شد. بعد از دوره ابتدایی، در ۱۴ سالگی و در دوره‌ای که کلنل وزیری مدیر هنرستان ملی موسیقی بود، به تحصیل در آن جا مشغول شد. به پیانو روی آورد و نزد خانم تاتیانا خاراتیان به یادگیری تکنیک نوازندگی پیانو کلاسیک مشغول شد. اتودها و پرلودهای فردریک شوپن، سونات‌های ولفگانگ آمادئوس موتسارت، لودویگ ون بتهوون، فرانتس شوبرت و فوگ‌های باخ را با مهارت می‌نواخت. در کنار موسیقی کلاسیک، موسیقی ایرانی را هم ادامه داد و تحصیلات موسیقی را نزد علینقی وزیری کامل کرد.

در ۲۱ سالگی، در ۱۳۱۲، به دلیل استعداد شگرفش در موسیقی به استخدام وزارت فرهنگ و هنر وقت درآمد و معلم موسیقی مدارس تهران شد و به آموزش سلفژ و دیکته موسیقی در هنرستان پرداخت. از ۱۳۱۹، هم‌زمان با افتتاح رادیو به این مؤسسه پیوست و سال‌ها تک نواز پیانو بود. از ۱۳۳۲ به سرپرستی موسیقی رادیو منصوب شد و هم‌زمان با آن به عضویت شورای عالی موسیقی درآمد. معروفی همچنین رهبر ارکستر شماره یک و رهبر ارکستر گل‌ها بود. او تنظیم‌کننده آهنگ‌های علی اکبر شیدا، عارف قزوینی، رکن‌الدین مختاری و درویش خان و بسیاری دیگر از آهنگسازان معروف ایرانی بوده‌است.