اشعار نیما یوشیج در آلبوم یک دندان‌پزشک

آلبوم «هست شب» ساسان سرمدی در شهرکتاب فرشته رونمایی می‌شود؛

موسیقی کوک| اولین آلبوم ساسان سرمدی بر اساس اشعار نیما یوشیج و با تنظیم محمدرضا اصغری، همزمان با زادروز نیما یوشیج در شهر کتاب فرشته رونمایی و پس‌ازآن به شکل فیزیکی و دیجیتال منتشر می‌شود.

این آلبومِ هفت قطعه‌ای بر مفهوم «شب» در اشعار نیما تمرکز دارد و ضمن استقلال معنایی و موسیقایی هر قطعه، پیوستگی خاصی هم بین تمام قطعاتش وجود دارد. ساسان سرمدی خواننده آلبوم «هست شب» فعالیتش را با موسیقی ایرانی و ساز سه‌تار آغاز کرد و پس‌ازآن موسیقی غربی را آموخت.

سرمدی یکی از پزشکانی است که پا به عرصه موسیقی گذاشته و دراین‌باره می‌گوید: «شاید در نگاه اول موسیقی و شغل من (دندانپزشکی) بی‌ربط باشند اما یادم می‌آید زمانی که درس می‌خواندیم در کتاب‌های مرجع ما نوشته شده بود: The Art and Science.

تلفیق هنر با علم و رشته‌های دیگر همیشه برای من جذاب بوده است. از همان زمان یادگیری موسیقی ایرانی را آغاز کردم و با ساز سه‌تار آشنا شدم.

پس از چند سال هم سراغ ساز گیتار و تئوری موسیقی رفتم. موسیقی را کنار دو دوست و استادم یعنی «پویا محمودی» و «سهیل نفیسی» آموختم و همچنان خواهم آموخت.»

سبک و سیاق آثار ساسان سرمدی که آهنگسازی آلبوم را هم بر عهده داشته، در ژانر پاپ است و شاید بشود عبارت مینیمال پاپ را به اثر او نسبت داد. او تأکید و تمرکزش را روی اشعار نو گذاشته و در ابتدای راه به نیما یوشیج ادای دین کرده است.

این آهنگساز که پیشینه این نوع موسیقی در ایران را به خوبی بررسی کرده، سعی دارد با استفاده از آن تصویر ملموسی از اشعار نیما ارائه کند. سرمدی در این رابطه می‌گوید: «همیشه دغدغه شعر نو را داشتم و به فکر تلفیقش با موسیقی بودم. به نظرم تلفیق بی‌نظمی و شکستگی‌های عروضی موجود در شعر نو با نظم ذاتی و هارمونی موسیقی اتفاق جذابی بود.

خیلی دوست داشتم این معمای تضاد را حل کنم. نیما یوشیج جایی در کتاب «حرف‌های همسایه» خطاب به همسایه فرضی‌اش می‌گوید: «دوست جوان من، دوست داری بدانی چه زمانی می‌توانی مثل من شعر بگویی؟

وقتی‌که نتوانی روی شعرت موسیقی بگذاری». از تجربیات پیشین در این زمینه بسیار آموختم؛ از آلبوم باراد از آلبوم ریرا و  از آثار ماکان اشگواری. تمام تجربیات و آموخته‌های من در آلبوم پیش رو به نام «هست شب» بر اساس هفت شعر از نیما یوشیج جمع آوری شده است.

در این آلبوم رسیدن از شب تیره به صبح روشن یا درواقع از ناامیدی به امید برایم بسیار مهم بود. به‌طور کل شب در شعر نیما جایگاه ویژه‌ای دارد و الزاماً مفهوم مطلقی از سیاهی و ناامیدی نیست.

در روند تنظیم قطعات محمدرضا اصغری بر فضاسازی و تصویرسازی تمرکز کرد و این همان چیزی است که در اشعار نیما هم وجود دارد.»

برای طراحی جلد این آلبوم، ساغر مسعودی بر اساس آثار موسیقایی و اشعار یک تابلوی نقاشی کشیده که در ساخت تیزر هم از روند خلق این اثر استفاده شده است. در تولید این آلبوم مازیار خواجیان، مدیر پروژه و صادق کیا، مشاور هنری پروژه بوده‌اند.

این آلبوم به همت نشر و پخش جوان منتشر خواهد شد. «هست شب» روز ۲۴ آبان ماه همزمان با روز کتاب و کتاب‌خوانی در مجموعه فرهنگی فرشته رونمایی می‌شود.