امضای تفاهم‌نامه‌ فرهنگی ایران و روسیه

امضای تفاهم‌نامه‌ فرهنگی ایران و روسیه

موسیقی کوک| امضای تفاهم‌نامه‌ همکاری ایران و روسیه انجام شد. در حاشیه مراسم افتتاحیه روزهای فرهنگی روسیه در ایران، تفاهم نامه همکاری میان بنیاد فرهنگی هنری رودکی و موسسه روس کنسرت به امضای طرفین رسید.

این تفاهم‌نامه در راستای گسترش ارتباطات فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه هنری است.

موضوع این تفاهم نامه، گسترش همکاری‌های دوجانبه بین بنیاد رودکی و موسسه روس کنسرت در حوزه‌های آموزش، تحقیقات، خلق و اجرای آثارهنرمندان است.

در این تفاهم نامه، بر همکاری در اجرای کنسرت‌های آثار فاخر و برجسته در ایران و روسیه و برگزاری رویدادهای فرهنگی تاکید شده است.

علیرضا دباغی معاون بنیاد رودکی و اندری مالیشوف مدیر عامل روس کنسرت این تفاهم نامه را مبادله کردند.

موسیقی بخش جدایی ناپذیر زندگی روس‌ها را تشکیل می‌دهد و از دیرباز موسیقی و باله جای خود را میان روس‌ها حفظ کرده‌ است.

پیُتر ایلیچ چایکوفسکی موسیقی‌دان روس برای همگان آشناست. موسیقی فولکلور  روسیه همانند غذا رنگارنگی بسیاری دارد، اما پرداختن قومیت‌های مختلف به موسیقی محلی، سبب شده تا موسیقی در سراسر روسیه ریشه بدواند.

آواز، آهنگ، و ترانههای محلی با اثرگذاری بر سرودهای حماسی توانستند گروهی از مردم را در سده ۱۹ و ۲۰ به انقلاب‌های گوناگون نزدیک کند.

در واقع، اثرگذاری موسیقی‌های حماسی که از موسیقی محلی ریشه گرفته‌ است در برهه‌های تاریخی توانست اهداف خاصی را در بین مردم پیش ببرد. از تأثیرات دیگر نواهای محلی می‌توان به شکل‌گیری گروه‌های موسیقی بنامی در این کشور اشاره کرد.

شمار زیاد اقوام در روسیه توانسته بر بار موسیقی این کشور بیفزاید.