اورکی موسیقی «خون شد» را می‌سازد

اورکی موسیقی «خون شد» را می‌سازد

موسیقی کوک| «ستار اورکی» آهنگِ فیلم سینمایی «خون شد» به کارگردانی «مسعود کیمیایی» را می‌سازد. صدابرداری این موسیقی را «مصباح قمصری» بر عهده دارد.

از مهم‌ترین آثار  ستار اورکی می‌توان به آهنگسازی برای فیلم‌های جدایی نادر از سیمین و فروشنده، به کارگردانی اصغر فرهادی که برنده جایزه اسکار شدند، اشاره کرد. مسعود کیمیایی نیز کارگردان نامداری است که ساخت فیلمی همچون گوزن‌ها را در کارنامه هنری‌اش دارد.

کیمیایی می‌گوید داستان خون شد به‌مثابه خانه‌ای قدیمی است که همه چراغ‌هایش خاموش بوده و هیچ‌کس نیز در اتاق‌هایش ساکن نیست در این میان یکی از ساکنین این خانه می‌آید و همه چراغ‌ها را روشن می‌کند.

سعید آقاخانی، سیامک انصاری، لیلا زارع، نسرین مقانلو، هومن برق‌نورد، سیامک صفری و … بازیگران فیلم خون شد را تشکیل می‌دهند.

این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی‌آید.

ستار اورکی  سال ۱۳۴۸ در اهواز به دنیا آمد. او آهنگساز و تنظیم‌کننده ایرانی است  که به‌صورت حرفه‌ای فعالیت هنری  خود را از سال ۱۳۶۹ آغاز کرد.

اورکی تا امروز با خوانندگانی همچون علیرضا قربانی، محمد اصفهانی، سالار عقیلی، محمد معتمدی، رضا یزدانی، حمیدرضا حامی و نیما مسیحا به‌عنوان آهنگساز همکاری کرده است.

با توجه به اینکه او فعالیت درزمینه ساخت موسیقی فیلم را از دهه ۶۰ آغاز کرد، تا امروز برای فیلم‌های زیادی موسیقی نوشته است.

کروکودیل، فیل شاه، اسکی‌باز، حریم شخصی، ماهورا، باران می‌بارید، دو لکه ابر، سایه، فروشنده، فصل نرگس، خانه‌ای در خیابان چهل و یکم، دربست آزادی، او خوب سنگ می‌زند، دربند، استرداد، اکباتان، خودزنی، شبکه، مادر پاییزی و یک سطر واقعیت فیلم‌هایی است که او در دهه حاضر برایشان موسیقی ساخته است.