اولین شب کنسرت عاشورایی«وداع»

در برج میلاد تهران به روی صحنه رفت؛

موسیقی کوک| نخستین اجرای سوگواره موسیقایی عاشورا با عنوان «وداع» شب گذشته (جمعه ۵ مهرماه) با حضور گسترده مردم و عاشقان حضرت اباعبدالله حسین (ع) در مرکز همایش های برج میلاد اجرا شد.

حسام‌الدین سراج با همراهی و دکلمه خوانی وحید جلیلوند، قطعات راز، سرخیل مستان، منظور ساقی، غریب آشنا، یک دل و یک یار، سر حق، شوخ شیرین، راه عشق، همسفر، وداع و گریه خون را برای مخاطبان خود اجرا کردند.

این سوگواره روایتی داستانی از حماسه عاشورا و رشادت های حضرت سیدالشهدا (ع) و یاران باوفای ایشان با اشعاری از عمان سامانی است که حسام‌الدین سراج خواننده موسیقی سنتی کشورمان آن را اجرا کرد.

سراج معتقد است عمان سامانی شاعر و مرثیه سرا بی نظیری است که صنایع ادبی و ظرایف شعری نهفته ای  در اشعارش وجود دارد. اشعار وی جنبه عرفانی، عاشقانه و حماسی دارد که برای یک اجرای ارکسترال فوق‌العاده است.

آلبوم «وداع» برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ به آهنگسازی سید محمد میرزمانی و خوانندگی حسام‌الدین سراج از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شد. اصغر فردی دکلمه خوانی های این مجموعه را بر عهده داشت و نوازندگان شناخته شده کشورمان در زمینه موسیقی ارکسترال غربی در آن حضور داشتند.

به جز یک قطعه که کار مشترک علیرضا قزوه و ابراهیم درویشی بود و دو قطعه از غلامرضا کافی بقیه اشعار شانزده قطعه موجود در آلبوم وداع ۱ و وداع ۲ از گنجینه اشعار عاشورایی عمان سامانی، شاعر مرثیه سرای سده های ۱۳ و ۱۴ هجری است.

کنسرت «وداع» به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، به خوانندگی حسام‌الدین سراج  در قالب برنامه سوگواره عاشورایی ۵ تا ۷ مهر و بصورت رایگان برای علاقه مندان به این سبک از موسیقی در مرکز همایش های برج میلاد در حال برگزاری است.

به نظر می‌رسد همایون رحیمیان به عنوان رهبر ارکستر این اجرا را در شب اول همراهی کرده است.

دومین اجرای این سوگواره موسیقایی امشب شنبه ۶ مهرماه ساعت ۲۰ در مرکز همایش های برج میلاد برگزار خواهد شد.