اپرای حلاج به کرج رسید

اجرای پرواز همای یکم تا سوم دی ماه

‌موسیقی کوک| اپرای حلاج به کارگردانی، آهنگسازی و خوانندگی «پرواز همای» از یکم تا سوم دی ماه در سالن همایش «باغ گل‌ها» در کرج برگزار می‌شود.

این نمایش از اول مردادماه سال جاری (۱۳۹۸) در مجموعه کاخ نیاوران روی صحنه رفت و گروه «مستان» تاکنون آن را در شهرهایی چون تبریز، رشت و شیراز روی صحنه بردند.

این اپرا دو بازیگر اصلی دارد. نخست نقش حلاج است که اجرای آن را خود «همای» عهده دارد و بازیگر نقش مقابل که ایفاگر شخصیت «شبلی» صوفی و عارف قرن سوم هجری قمری و هم‌عصر حلاج است برعهده محمدحسین صفری است.

طراحی حرکات گروه فرم و سماع گران حاضر در این نمایش بر عهده بهزاد جاودانفر است و ۱۲ نوازنده در بخش موسیقایی این اپرا حضور دارند.

به گفته همای، این داستان در کنار تم جذاب و جهان‌شمول خود، روایت قصه منصور حلاج به ویژه در تذکره الأولیای عطار را در بطن خود دارد. به ویژه صحنه به شهادت رسیدن حلاج در تذکره الأولیای  عطار یکی از شاهکارترین و تکان دهنده‌ترین روایت‌های ادبیات کلاسیک و منظوم ما به شمار می‌رود.

قصه اپرای حلاج، داستان زندگی و شهادت ادیب و سراینده‌ای بزرگ حسین منصور حلاج است که مبارزه‌ای ملی و ایدئولوژیک و عارفانه را بر علیه خُرافه‌ها، تندروی‌ها و فساد و نابرابری‌های زمان آغاز می‌کند.

مبارزه حلاج به ذائقه صوفیان و خلفای بغداد خوش نمی‌آید و در نهایت به دستگیری او منجر می‌شود.

هشت سال او را از زندانی به زندان دیگر بردند و سرانجام به اتهام دروغینِ «ادعای ربوبیت» محاکمه و محکوم کردند. نخست دست‌هایش را بریدند و سپس پاهایش را و سپس زبانش را و در آخر به دارش آویختند و پیکرش را سوختند و خاکسترش را بر باد دادند.

پاشا هنجنی، سعید فهیمی، محمود نوذری، مسلم علیپور، میلاد علیپور، فرشاد رستمی، اسفندیار شاه‌میر، حمیدرضا یوسفی، سعید بهرامی و سپیده ابراهیم نژاد، نوازندگان این اثر نمایشی – موسیقایی را تشکیل می‌دهند.