اپرای کوراوغلو تحلیل شد

اپرای کوراوغلو تحلیل شد

موسیقی کوک| نخستین جلسه دور جدید نمایش اپرا در خانه موسیقی با نمایش «اپرای کوراوغلو» به همت کانون خوانندگان کلاسیک در ساختمان شماره ۱ برگزار شد.

برنامه های نمایش اپراهای مشهور جهان شنبه اول هر ماه به همت کانون خوانندگان کلاسیک در ساختمان شماره ۱ برگزار می‌شود و در جلسه‌ی اخیر، نمایش اپرای کوراوغلو ساخته «عزیر حاجی‌بیف» اختصاص داشت که بخش هایی از پنج پرده این اپرا برای حاضران به نمایش در آمد.

در ابتدای این جلسه که با حضور جمعی از علاقه‌مندان و البته اعضای کانون خوانندگان کلاسیک برگزار شد، شهلا میلانی (رئیس هیئت مدیره کانون) اعلام کرد این جلسات قرار است از این پس به‌طور مستمر و با همکاری اعضای کانون در خانه موسیقی برگزار شود.

در ادامه میلانی بخشی از بیوگرافی عزیر حاجی‌بیف را برای حاضران خواند و آثار و زندگی این هنرمند را بررسی کرد.

تو داستان اپرای کوراوغلو را هم به‌طور مختصر برای حضار بیان کرد و ویژگی‌های این اپرای مشهور جهان را برشمرد.

«کوراوغلو»،  اپرایی است در ۵ پرده که توسط عزیر حاجی‌بیگف موسیقی‌دان نامدار آذربایجانی ساخته شده ‌و اشعار این اپرا را محمد سعید اردوبادی نوشته است.

این اپرا در سال ۱۹۳۸ با نمایش در جشنواره «دهه هنرهای آذربایجان» در مسکو مورد توجه قرار گرفت. اپرای کوراغلو برپایه داستان حماسی کوراوغلو که چندین نسل توسط عاشیق‌ها سینه‌به‌سینه نقل شده، نوشته شده است.

شهلا میلانی، خواننده سوپرانو موسیقی کلاسیک غربی و فولکلوریک ایرانی و رئیس کانون خوانندگان کلاسیک خانه موسیقی است. او سال گذشته به همراه تعدادی دیگر از بانوان فعال در زمینه اپرا، اپرای کارمن را روی صحنه برده بود.

میلانی همان زمان در گفت‌و‌گویی درباره اجرای آن اثر توضیح داده بود: می‌دانید که اپرای «کارمِن» توسط آهنگسازی فرانسوی؛ ژرژ بیزه نوشته شده است و متن آن نیز به زبان فرانسه است اما سوژه، سوژه‌ای اسپانیایی است و داستان دختری است کولی که اتفاقاتی احساسی و عاشقانه برایش رخ می‌دهد و در نهایت به قتل می‌رسد. بنابراین داستان اسپانیایی است اما آهنگساز فرانسوی.

او ادامه داده بود: ما سال‌ها روی متن «کارمِن» کار کرده‌ایم و البته نه به شکل اپرایی که الان روی صحنه می‌بریم بلکه در قالب آریاهایی که مشتمل بر آن‌هاست و ما به شکل رسیتال اجرایشان کرده‌ایم. زمانی که در موارد دیگر با خانم کیشی‌پور همکاری کردیم به این فکر افتادیم که می‌توان این اپرا را هم در قالب یک اپرت نمایشی روی صحنه برد.

شهلا میلانی  در طول سال‌ها تدریس شاگردان بسیاری در رشته آواز کلاسیک غربی آموزش داده و بسیاری از آن‌ها در مراکز هنری کشورهای اروپایی فعالیت دارند.