بازگشت فضل الله توکل با «کیمیای مهر»

موسیقی کوک| آلبوم موسیقی «کیمیای مهر» اثری است با ثبت نام فضل الله توکل در قامت آهنگساز و مهرداد پیکر زاده که به عنوان خواننده در آن حضور داشته است. مؤسسه فرهنگی وهنری میراث نغمه های کهن، به عنوان ناشر این آلبوم را روانه بازار موسیقی کرده است.

فضل الله توکل آهنگساز موسیقی نام آشنای ایرانی است که به سال ۱۳۲۱ در تهران به دنیا آمده و علاوه بر آهنگسازی نوازندگی سنتور، ویلن و سرودن ترانه و شعر برخی از آثار شناخته شده را در کارنامه هنری اش دارد. اغلب آثار شناخته شده او در زمینه آهنگسازی و نوازندگی در همکاری با اکبرگلپا خواننده شهیر موسیقی ایرانی رقم خورده است.

«کیمیای مهر» ۸ قطعه  «آشتی»، «حدیث»، «دل نیست»، «تقدیر»، «غوغای هستی»، «می‌خواهمت»، «اشک غم» و «مرد» را در برمی گیرد که فضل الله توکل، جهانبخش پازوکی، قیصر امین پور و رهی معیری کلام آن را سروده‌اند.

به نقل از ویکی‌پدیا فضل‌الله توکل در ۱۴ آبان سال ۱۳۲۱ در تهران متولد شد. پدرش افسر ارتش و مادرش دبیر ریاضی و زبان فرانسه بود. او تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ایران طی کرد. پس از آن، دوران دبیرستان را در «دبیرستان پهلوی» و سپس در «دبیرستان مروی» گذراند و در سال تحصیلی ۱۳۳۹ دیپلم رشته طبیعی را از دبیرستان مروی دریافت کرد.

به جهت معاشرت و آشناییِ پدربزرگِ پدرش با هنرمندان، در سن ۶ یا ۷ سالگی به کلاس «حسین تهرانی» راه یافت و نزد وی دوره تمبک نوازی را سپری نمود. در سن ۹ – ۸ سالگی پدرش برای او یک ساز «سنتور» خرید. پس از آن وی نزد آقای «خائفی» (معلم موسیقی مدرسه) دوره ابتدایی سنتور نوازی را فرا گرفت.

سپس به علت مأموریت پدر در شیراز، به شاگردی «بهادر نوذری» درآمد و در ادامه دوره‌های مختلف ردیف نوازی ایران را با «علی تجویدی» آغاز کرد. او در سال ۱۳۳۵ به دعوت «علی تجویدی» به عنوان نوازنده سنتور در «ارکستر شماره ۲ رادیو» پذیرفته شد و یکسال بعد در «ارکستر شماره ۳ رادیو» به سرپرستی «پرویز یاحقی» نیز به عنوان نوازنده فعالیت‌های هنری خود را پی گرفت.

او با خوانندگان و گروه‌های زیادی در طول سال‌های گذشته همکاری کرده  اما اغلب کارهای او در همکاری با اکبر گلپایگانی شکل گرفته است.

آهنگسازی برخی قطعات این آلبوم را جهانبخش پازوکی، مهرداد پازوکی و محمدرضا شریفی عهده دار بوده‌اند و  بابک شهرکی، جهانبخش پازوکی، مهرداد پازوکی و بهزاد خدا رحمی، در مقام تنظیم کننده «کیمیای مهر» را همراهی کرده‌اند. علاقه مندان می توانند نسخه فیزیکی و اورجینال این اثر پاپ را از مراکز معتبر در بازار موسیقی تهیه کنند.