جدال رامش بازی سرنوشت

رامش خوانندگی رادیو

عباس ابوالفتحی_ موسیقی کوکمی‌خواست دکتری بخواند. دیپلم طبیعی هم گرفته بود به هوای جراح شدن، سرنوشت اما خواب دیگری برایش دیده بود. دکتری یا خوانندگی؟ مردد شده بود، یعنی باورش نمی‌شد، به همان ریزه خوانی در محافل دوستانه خوگرفته بود. اما اصرار دوستانش بالاخره مجبورش کرد دل به دریا بزند و بخت خودش را بیازماید.

«آذر محبی»۲۲ آبان ۱۳۲۹ به دنیا آمد. در تهران. «رامش» نام هنری‌اش بود. پاپ اجرا می‌کرد. خودش می‌گفت آرامش خاطر می‌گیرد وقتی پاپ می‌خواند. گیتار زدن را از دبیرستان آغاز کرد. قبل از آنکه به دانشگاه برود برای دوستانش گیتار می‌زد و آواز می‌خواند. صدایی مخملی و گیرا داشت که شنوندگان را به تحسین وادار می‌کرد.

اوایل راضی نمی‌شد درس و مشقش را کنار بگذارد و یکسره بزند به کوچه باغ هنر. مثل قمار بود. هنر معلوم نمی‌کند عاقبتش چه می‌شود. غیر از هنرمند به خیلی چیزها بستگی دارد. اما آن همه تشویق از دوست آشنا بالاخره کار خودش را کرد.

اولین ترانه‌اش «پرستو جان» وقتی از رادیو ایران پخش شد، تحسین همه را برانگیخت. شعرش از «لعبت والا» بود. اواخر فعالیت «پیرنیا» در رادیو «رامش» خوانندگی را آغاز کرد.  اجرای زیبایی از او که در برنامه «گل‌ها» پخش شد.

ترانه «تهمت» در زمانش خودش تازگی داشت. صدای خواننده را همزمان سه بار تکرار می‌کردند. آهنگش را «ناصر چشم آذر» ساخته بود و «پرویز وکیلی» تنظیمش کرده بود. آرام آرام مشهور می‌شد و رفت و آمدش با خوانندگان دسته اول و به نام آن روزها گرم می‌شد.

یکی از ترانه‌های مشهورش «رودخانه» است که شعرش را «محمد علی بهمنی» با الهام از داستان «ماهی سیاه کوچولو» نوشته «صمد بهرنگی» گفته بود. کتابی که به سبب برچسب توده‌ای خوردنِ نویسنده‌اش، سال‌ها انتشارش ممنوع بود. ترانه ای هم با شعری از «فروغ فرخزاد» اجرا کرد با نام «پاییز» که آن هم مثل «زائر» دوست داشتنی، شد. در دو دهه‌ای که فرصت اجرا داشت قریب ۱۰۰ ترانه خواند.

به دعوت «منوچهر نوذری» در سال ۱۳۵۲ پایش به عرصه سینما باز شد اما فقط یک فیلم بازی کرد؛ «خیالاتی». بعد از ظاهر شدن در قامت بازیگر در این فیلم برای همیشه از سینما فاصله گرفت. بعد از انقلاب به خارج از کشور سفر کرد و بسیار کم کار شد.