بدرقه شهلا ریاحی به خانه ابدی

موسیقی کوک| رضا نامجو| آیین تشییع پیکر زنده‌یاد شهلا ریاحی با حضور هنرمندان عرصه سینما و تئاتر صبح امروز یکشنبه ۱۵ دی در تالار وحدت برگزار شد.

کامران ملکی عهده‌دار اجرای این آیین بود. او در آغاز این برنامه گفت: سینما و تئاتر ایران پس از گذشت یک سده، زنده و پرافتخار است باید آن را ویترین هنری کشور دانست چون بنیان‌گذاران دلسوز و تأثیرگذاری داشته که با خلوص نیت کار کرده‌اند.

او بیان کرد: شهلا ریاحی در ذهن ما از خود خاطرات شیرینی به‌جا گذاشت این در میان ما همیشه ماندگار است. تا زمانی که سینما و تئاتر ایران نفس می‌کشد، بانو شهلا ریاحی هم زنده است.

در ادامه، نوبت به فاطمه معتمدآریا رئیس انجمن بازیگران خانه سینما رسید تا برای حاضران سخن بگوید. او گفت: بانو شهلا ریاحی زنی توانا و پشتوانه‌ای برای بازیگری در سینمای ایران بود.

پوری بنایی که پیش از انقلاب از چهره‌های شناخته شدن هنر سینما بود هم پشت میکروفون آمد تا از شهلا ریاحی برای حاضران در این آیین حرف بزند. بنایی توضیح داد:  اول از همه باید از مردم که حامی هنرمندان هستند، تشکر می‌کنم.

من در فیلم «خشم کولی» با بانو  ریاحی تجربه همکاری داشتم. بانو شهلا ریاحی  اولین کارگردان زن سینما و تئاتر کشورمان بود و در این عرصه او را باید چهره‌ای اثرگذار به‌حساب آورد.

پس از پوری بنایی، کامران قدکچیان رودرروی حاضران در برنامه چند کلامی سخن گفت. او توضیح داد: بانو شهلا ریاحی ۷۰ سال محرم خانواده ما بود. آدم‌ها یک شکل به دنیا می‌آیند اما شکل رفتنشان با هم فرق می‌کند.

ایشان در عرصه سینما و تئاتر باید بانوی اولین‌ها بدانیم؛ اولین بانو که روی صحنه رفت، اولین بانویی که وارد سینما شد. این هنرمند کارنامه بسیار درخشانی از خودش به یادگار گذاشت.

محمد متوسلانی سخنران بعدی آیین تشییع پیکر روانشاد شهلا ریاحی بود. این تهیه‌کننده و کارگردان سینما گفت: از این بابت که برای خانم شهلا ریاحی مراسم مختصری برگزار می‌کنیم، متأسفم زیرا کسی که الگوی ما در سینما و تئاتر بود وقت رفتنش از این جهان، باید موردتوجه بیشتری قرار می‌گرفت.

متأسفانه رسانه‌های ما هم حق مطلب را ادا نکردند.  امیدوارم روزی این خط‌کشی‌ها از بین برود و کارنامه و تأثیرگذاری افراد ملاک باشد.

رئیس شورای عالی خانه هنرمندان، ایرج راد به‌عنوان سخنران بعدی پشت میکروفون حاضر شد. او گفت: بانو شهلا ریاحی سال‌های سال برای هنر مملکت ما زحمت کشید. او حق بزرگی به گردن فعالان عرصه هنرهای نمایشی دارد زیرا توانمند و تأثیرگذار بود و به همین سبب نامش ماندگار شد.

او ادامه داد: جوانان ما باید قدردان روانشاد شهلا ریاحی باشند چون این هنرمند بزرگ، در زمان و شرایط سخت راه فعالیت در عرصه هنرهای نمایشی ایران را گشود و آن را حفظ کرد.

خانواده روانشاد بانو شهلا ریاحی هم در آیین تشییع پیکر این هنرمند پیشکسوت چند کلامی با حاضران حرف زدند. آنها از والایی و زیبایی روح این هنرمند فقید گفتند.

منوچهر ریاحی پسر بانو ریاحی اظهار کرد: می‌خواستم از بسیاری سازمان‌ها گله کنم اما به راهی که مادرم در سال‌های زندگی‌اش می‌رفت نگاه کردم. ایشان هیچ‌گاه از کسی گله گذاری نمی‌کرد. در این مجال اما نمی‌توانم نام صداوسیما را نبرم و نگویم که از آنها به این خاطر که در این دوران به مادرم سری هم نزدند، دلخورم.

او گفت: خیلی‌ها به این خاطر که مادرم را در سرای سالمندان نگهداری می‌کردم، از من انتقاد کردند اما راستش را بخواهید مسئولان این سرا  خیلی بیش از ما به ایشان رسیدگی می‌کردند.

پایان‌بخش آیین تشییع پیکر زنده‌یاد شهلا ریاحی سخنان منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما بود. او گفت: منوچهر ریاحی برای مادرش خیلی زحمت کشید. امروز نه آغاز و نه انجام جهان است. ما امروز پیکر بانو ریاحی را به‌سوی خانه ابدی‌اش بدرقه می‌کنیم. نام این هنرمند  به‌عنوان کسی که مسیر حضور بانوان در عرصه سینما و تئاتر را گشود، تا همیشه ماندگار خواهد ماند.

در پایان این آیین، پیکر زنده‌یاد شهلا ریاحی به‌سوی قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا رهسپار شد.