برای فرهنگ ایران باید فاتحه خواند

برای فرهنگ ایران باید فاتحه خواند

موسیقی کوک| مدیرعامل خانه موسیقی به اتخاذ تصمیمات غیر کارشناسانه برای دریافت مالیات از فعالیت‌های فرهنگی ابراز نگرانی کرد. او گفت در صورت واقعیت داشتن این تصمیم برای فرهنگ ایران باید فاتحه خواند.

حمیدرضا نوربخش با اشاره به تصویب جنجال‌برانگیز دریافت عوارض از کنسرت‌ها و برنامه‌های موسیقایی گفت: سال گذشته متأسفانه لایحه‌ای از سوی یکی از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شد که بدون هیچ‌گونه بررسی و مشاوره‌ای با اهالی موسیقی و صنف خانه موسیقی تهیه شده بود و همین مسئله موجب تبعات بسیار و اعتراضات گسترده‌ای در حوزه فرهنگ و هنر کشور شد.

نوربخش با اشاره به اعتراض خانه در اشکال مختلف و نامه‌نگاری و صدور بیانیه در طول سال جاری به نامه اخیر خانه موسیقی به معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه اشاره کرد و گفت: ما به‌طور مستدل و با ذکر تبعات منفی و غیر کارشناسانه بودن قانون معروف به ۱۰ درصد به‌طور رسمی از سازمان برنامه‌وبودجه خواستیم تا مصوبه را از بودجه سال آتی حذف کند.

اما متأسفانه اخباری به گوش می‌رسد که نه تنها نسبت به حذف این بند اقدامی نشده است بلکه تصمیماتی در خصوص حذف معافیت مالیاتی فعالیت‌های فرهنگی اتخاذ شده که در صورت صحت این تصمیم باید بر پیکر نحیف و نزار فرهنگ کشور فاتحه‌ای خواند!

مدیرعامل خانه موسیقی در پایان گفت ما مصرانه پیگیر این مطالبه اکثریت قاطع هنرمندان هستیم و به‌زودی پس از رایزنی با دیگر صنوف فرهنگ و هنر بیانیه مشترکی صادر خواهیم کرد.