«برخیزید» با خاطراتی از «حمید شاهنگیان» خواندنی شد

انتشار اثری از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی«راه‌یار»؛

موسیقی کوک| کتاب «برخیزید» مجموعه خاطرات شفاهی «سید حمید شاهنگیان» از آهنگسازان و مدیران تاثیرگذار حوزه موسیقی انقلاب اسلامی، از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی «راه‌یار» منتشر شد.
شاهنگیان تنظیم و آهنگسازی بسیاری از سرودهای انقلابی نظیر «برخیزید ای شهیدان راه خدا»  یا «خمینی ای امام» را بر عهده داشته است. او پس از انقلاب تا سال ۱۳۶۰ نیز در سمت ریاست شورای شعر و موسیقی صداوسیما فعالیت داشت.

خوب است درباره سید حمید شاهنگیان بدانید او در آغاز انقلاب، جوانی بود که هنوز بهار سی سالگی را جشن نگرفته و پس از تحصیل در دانشگاه شیکاگو آمریکا به وطن بازگشته و تحت تأثیر شور اعتراضی مردم در روزهای انقلاب، قطعه‌ای ماندگار خلق می‌کند.

تصویر دانش‌آموزان نوجوانی که همانند یک گروه کُر «ای مجاهد، ای مظهر شرف، ای گذشته ز جان در ره هدف» را با تمام وجود فریاد می‌زنند در ذهن و خاطره بسیاری از مردم ایران نقش بسته است اما شاید کمتر کسی بداند در اجرای اولیه قطعه هیچ نشانی از گروه کُر دیده نمی‌شود و شاهنگیان به تنهایی و با کمک ۲ ضبط صوت در  آن روزها «خمینی ای امام» را در یک زیر زمین ضبط و به دشواری منتشر کرده است.

 

کتاب «برخیزید» به دنبال بیان این موضوع است که مساجد، مدارس دینی، روضه‌ها، هیئت‌ها، انجمن‌های اسلامی و جلسات قرآن در جهت تربیت مردم فعالیت کردند و به عنوان یک عامل اصلی در کنار هم آمدن بدنه انقلاب شناخته می‌شوند.
بستر این هسته‌ها و مراکز انقلابی، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بوده، از اشعار و ترانه‌های اعتراضی و انقلابی گرفته تا پوسترها، کارت پستال‌ها، دیوار نوشته‌ها، نمایشنامه‌ها و تئاترها، مستندها، عکس‌ها و… همه و همه ابزاری بودند در دست هنرمندان و مردم تا به گسترش و عمق فکری و عینی انقلاب یاری رسانند.

این کتاب به کوشش «روح‌الله رشیدی» در ۲۰۷ صفحه، با قطع رقعی و قیمت ۲۴ هزار تومان به چاپ رسیده است.تهیه این کتاب و سایر کتاب‌های انتشارات دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی «راه‌یار»، از طریق تارنمای عماریار به آدرس  شماره تلفن‌های ۰۲۱۴۲۷۹۵۴۵۴، ۰۹۱۹۹۰۳۸۲۷۰ و فروشگاه‌های معتبر محصولات فرهنگی سراسر کشور امکان‌پذیر است.