بررسی آثار ویکتور یانگ؛ آهنگساز آمریکایی

در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود؛

موسیقی کوک| نشست پژوهشی «ویکتور یانگ، آهنگساز رویاهای هالیوودی» با حضور نصرالله داوودی، آهنگساز، مترجم و پژوهشگر مستقل، پنجشنبه پیش رو (۳۱ مرداد) در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، در این نشست ضمن ارائه نمونه‌های صوتی و تصویری از موسیقی فیلم‌های ساخته یانگ، آهنگساز آمریکایی سبک آهنگسازی او هم بررسی و تحلیل می‌شود.

ویکتور یانگ، آهنگساز آمریکایی ۸ اوت ۱۹۰۰ در شیکاگو به دنیا آمد. خانواده‌اش اهل موسیقی بودند و پدرش در اپرای مسافرتی جُزف شیهان فعالیت می‌کرد. ویکتور از سن شش سالگی به آموختن ویلن پرداخت و خانواده‌اش که یهودی و اصالتا اهل لهستان بودند او را در ده‌سالگی به ورشو نزد پدربزرگ و مادر بزرگش فرستادند تا در اروپا به تحصیل موسیقی بپردازد.

او در آکادمی سلطنتی ورشو زیر نظر رومن استاتکفسکی آهنگساز بزرگ مجار تحصیل و دیپلم افتخار نیز دریافت کرد. همچنین زیر نظر ایسادور فیلیپ، استاد کنسرواتوار پاریس، به تحصیل پیانو پرداخت و در حالیکه که هنوز نوجوان بود به عنوان نوازنده ویلن در ارکستر فیلارمونیک ورشو شروع به کار کرد.

پس از فارغ‌التحصیلی و با آغاز جنگ جهانی اول و اشغال ورشو توسط آلمان نتوانست به آمریکا بازگردد. از این رو به نوازندگی در ارکستر فیلارمونیک ورشو ادامه داد و همزمان تدریس می‌کرد. سرانجام در ۱۹۲۰ نهایتا موفق شد به آمریکا بازگردد و کارش را به عنوان نوازنده ویلن در ارکستر کازینوی مرکزی شیکاگو آغاز کند.

یانگ سپس به لس‌آنجلس رفت و در آنجا ابتدا برای تئاتر میلیون دلاری به مدیریت سید برومن نوازندگی کرد. او در ادامه به عنوان کنسرت مستر ارکستر سینماهای پارامونت مشغول به کار شد و پس از آن به مرور به تنظیم و ارکستراسیون آثار موسیقی دیگران پرداخت. این آهنگساز چند کار موزیکال موفق ساخت.

در دهه ۱۹۳۰ هالیوود بیشتر در اشغال خوانندگان پاپ بود و ویکتور یانگ بیشتر کارش ابتدا در صنعت فیلم با نوشتن آهنگ‌های پاپ عاشقانه برای خوانندگان معروف آن دوران گذشت. او سپس به ضبط آثار موفق پاپ برای خوانندگان مختلف پرداخت و همین زمینه حضورش در رادیو را فراهم آورد.

او در رادیو به عنوان رهبر ارکستر نیز مقبول افتاد و یکی از مهم‌ترین کارهایش در زمینه رهبری ارکستر ضبط کل موسیقی فیلم «جادوگر شهر اوز» در ۱۹۳۹ بود.

ویکتور یانگ زمانی به هالیوود آمد که بعدها آن دوره دوران طلایی نام گرفت. دورانی که سینما در اوج شاعرانگی و زیبایی بود. از این رو او را می‌توان از آهنگسازان موثر در صدای هالیوودی و شکل‌گیری رویاهای هالیوودی دانست.

ویکتور یانگ در طول حیات هنری‌اش ۲۲ بار و حتی در دو سال هر بار چهار بار نامزد اسکار شد؛ اما هرگز این جایزه را کسب نکرد؛ تا اینکه پس از مرگش در سال ۱۹۵۷ آکادمی اسکار یک اسکار افتخاری به او اهدا کرد.

سبک آهنگسازی یانگ سرشار از شاعرانگی و تصورکننده جهان بی‌غم و وسعت بی انتهای طبیعت بکر آمریکایی است که در ابتدای سده بیستم در آن متولد شده بود. سرزمینی که برای بسیاری از مهاجران از جمله خانواده خود او سرزمین فرصت‌های طلایی بود.

سه فیلم آخر او یعنی عمر خیام، پرش تیر و دروازه چین پس از مرگ او به نمایش درآمد که آخرین فیلم توسط دوست قدیمی یانگ، مکس اشتاینر و پس از مرگ ویکتور یانگ تمام شد.

او قرار بود موسیقی فیلم ده فرمان را بسازد که به دلیل بیماری شدید از پذیرش آن خودداری کرده و به پیشنهاد او موسیقی به آهنگسازی جوان که در آن زمان گمنام بود به نام المر برنشتاین سپرده شد.

سرانجام او در سن پنجاه وشش سالگی در ۱۰ نوامبر ۱۹۵۶ چشم از جهان فرو بست. از آثار او می‌توان به شِین، سامسون و دلیله، آب کردن یخ، دختر نظامی، سفرهای گالیور، نامه‌های عاشقانه، ملکه نقره‌ای اشاره کرد.

نشست پژوهشی «ویکتور یانگ، آهنگساز رویاهای هالیوودی» پنجشنبه (۳۱ مرداد) ساعت ۱۷ در سالن کنفرانس فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.