برنده فرانسوی اسکار موسیقی درگذشت

فرانسیس له آهنگساز فرانسوی که برنده جایزه اسکار برای موسیقی متن فیلم «داستان عشق» شده بود، در ۸۶ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش موسیقی کوک، شهردار شهر نیس چهارشنبه هفتم نوامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد: آهنگساز بزرگ فرانسوی فیلم های «داستان عشق» و «یک مرد و یک زن» در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

ظاهرا برخی از خبرگزاری های ایرانی نام  او را با فرانسیس لی Francis Henry Lee بازیکن فوتبال انگلیسی اشتباه گرفته‌اند و در خبرهایی با موضوع درگذشت آهنگساز فرانسوی از املای نام او استفاده کرده‌اند.

فرانسیس لِهFrancis Lai به سال ۱۹۳۲ در نیس فرانسه متولد شد. در سال ۱۹۶۵ و بعد از سال‌ها فعالیت در قامت نوازنده با با کلود‌للوش کارگردان فرانسوی، آشنا شد. این آشنایی برای له دریافت پیشنهاد آهنگسازی فیلم «یک مرد و یک زن» (۱۹۶۶) اثر این کارگردان را به دنبال داشت.

موسیقی متن «یک مرد و یک زن» که با تم مشهور «دابادابادا /dabadabada » شناخته می شود در به شهرت رسیدن فرانسیس له در میان دوستداران سینما در سراسر دنیا تاثیر داشت. نامزدی در بخش بهترین موسیقی متن و ترانه جایزه گلدن گلاب همان سال یکی از دستاوردهای فرانسیس  ۳۴ساله بود.

ساخت موسیقی متن فیلم «داستان عشق» به سال ۱۹۷۰ دومین تجربه آهنگسازی فیلم از سوی فرانسیس له بود که به گفته برخی از درخشان‌ترین موسیقی‌های متن فیلم در تاریخ سینما است.

اسکار بهترین موسیقی متن و دریافت جایزه بهترین موسیقی گلدن گلاب هدایایی بود که ساخت موسیقی درام عاشقانه «داستان عشق» به کارگردانی آرتور هیلر برای فراسیس له در پی داشت.

سال ۲۰۱۴، جایزه افتخاری یک عمر دستاورد که از جوایز موسیقی فیلم جهان به حساب می‌آید به فرانسیس له تعلق گرفت. ساخت موسیقی فیلم «سوار بر باران» به کارگردانی رنه کلمان، «بیلیتیس» ساخته دیوید همیلتون و پند فیلم به کارگردانی کلود للوش فرانسوی بخشی از کارنامه هنری آهنگسازی است که برای بیش از ۱۰۰ فیلم موسیقی ساخته بود.