برگزاری جشنواره موسیقی نواحی بدون تماشاگر

موسیقی کوک| سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی در حالی از امروز (شنبه) در کرمان آغاز می‌شود که بنا بر اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، اجراهای این جشنواره بدون حضور تماشاگر برگزار خواهد شد و این تصمیم بسیاری برنامه‌ریزی‌ها را تحت شعاع قرار می‌دهد.

به نقل از روابط عمومی، باتوجه به اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر محدودیت‌های گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ در استان کرمان سیزدهمین جشنواره‌ موسیقی نواحی کرمان از ۱۰ تا ۱۳ آبان بدون حضور تماشاگر برگزار خواهد شد. این جشنواره پیش از این قرار بود به صورت آفلاین و آنلاین با حضور محدود تماشاگران میزبان علاقه‌مندان باشد.

موضوع و محوریت این دوره، دوبیتی‌خوانی است که با اجرای هنرمندانی از مناطق مختلف ایران برگزار می‌شود. همچنین مستندهایی از زندگی و نوازندگی هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی در سراسر کشور تولید می شود که پس از جشنواره در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

احمدی صدری دبیری این دوره از جشنواره را برعهده دارد و اعضای شورای علمی این دوره از جشنواره را منصوره ثابت‌زاده، فواد توحیدی، هوشنگ جاوید، دامون شش‌بلوکی، و محمدعلی مرآتی تشکیل می‌دهند.

علاقه‌مندان می‌توانند اجراها را از طریق صفحه اینستاگرام جشنواره، انجمن موسیقی استان کرمان و صفحۀ جشنواره در آپارات به صورت آنلاین و آفلاین مشاهده کنند.

نخستین دوره جشنواره موسیقی نواحی در سال ۷۸ به میزبانی کرمان برگزار شد، پس از ۹ سال وقفه، بر اساس تفاهمنامه ای در سال ۹۴ بین استانداری کرمان و مدیرکل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان، دبیرخانه جشنواره به مدت سه سال در کرمان ایجاد شد. دوازدهمین دوره از تاریخ ۱۶ تا ۱۹ آبان سال ۹۸ در شهر کرمان و در گستره ملی به صورت غیررقابتی برگزار شد.

جشنواره موسیقی نواحی ایران، به‌عنوان فرهنگی‌ترین نماد موسیقی کشور در عرصهه اجرا و تولید آثار فاخر و ارزشمند موسیقی اقوامِ ایران و با بهره‌گیری از استادان این حوزه و نیز پژوهشگران برجستهه موسیقی‌شناسی و قوم‌موسیقی‌شناسی فعالیت دارد.