بهنوش طباطبائی در نمایشی موزیکال

در آبان‌ماه امسال اجرا می‌شود؛

موسیقی کوک| بعد از روی صحنه رفتن نمایش‌های موزیکال «الیورتوئیست» و «بینوایان»، نمایش موزیکال «مری پاپینز» به تالار وحدت می‌آید. نمایش موزیکال «مری پاپینز» به کارگردانی احمد سلیمانی آبان ماه در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت.

به نقل از مشاور رسانه‌ای نمایش موزیکال «مری پاپینز»، مجموعه داستانی که نیم قرن پیش هم دستمایه ساخت فیلم موزیکالی با همین نام شد، ساخت یکی از مشهورترین فیلم‌های موزیکال تاریخ سینما را رقم زد.

فیلم موزیکال «مری پاپینز» محصول سال ۱۹۶۴ کمپانی والت دیزنی به کارگردانی رابرت استیونسون، تهیه‌کنندگی والت دیزنی و با شرکت جولی اندروز و دیک ون دایک بود.

مری پاپینز یکی از مشهورترین فیلم‌های کودکان تاریخ سینماست. نقش آفرینی جولی اندروز در نقش مری پاپینز در سال ۱۹۶۴ اسکار بهترین بازیگر زن نقش اصلی را برای او به ارمغان آورد و با این ایفای نقش، او به انتخاب مجله پریمیر جزو صد شخصیت برتر تاریخ سینما قرار گرفت.

ماجرای این فیلم ماجرای آقای بنکس است که به دنبال پرستار جدیدی برای فرزندانش، جین و مایکل، می‌گردد و یک آگهی می‌نویسد که در آن مشخصات یک پرستار جدی قید شده ‌است. جین و مایکل آگهی پرستار رؤیایی خودشان را که باید فردی مهربان و دوستدار بازی با آن‌ها باشد، می‌نویسند اما پدرشان آگهی آن‌ها را پاره می‌کند و در شومینه می‌اندازد.

تکه‌های کاغذ از فراز دودکش به پرواز درمی‌آید و به دست مری پاپینز که در روی ابرها زندگی می‌کند، می‌رسد.

مری پاپینز به خانه آقای بنکس می‌رود و پرستاری بچه‌ها را می‌پذیرد. آقای بنکس به شدت درگیر کار است و دیگر وقتی برای فرزندانش ندارد. خانم بنکس هم برای احقاق حقوق زنان تلاش می‌کند.

در این میان بچه‌ها با مری پاپینز و دودکش‌پاک کن همه‌فن‌حریفی به‌نام برت، دوران خوش و پرماجرایی را می‌گذارنند، شعر می‌خوانند و به دنیای نقاشی‌ها سفر می‌کنند.

جولی اندروز در نقش مری پاپینز، دیک ون دایک در نقش برت، لوله پاکنی همه فن‌حریف و دوست مری پاپینز، دیوید تاملینسون در نقش آقای بنکس، گلینیس جونز در نقش خانم بنکس، کرن دوتریس در نقش جین بنکس، دختر خانواده بنکس، متیو گاربر در نقش مایکل بنکس، پسر خانواده بنکس، اد وین در نقش عمو آلبرت که دوستدار خندیدن است و هرگاه که کنترل خنده‌اش را از دست دهد، در هوا معلق می‌شود، هرمیون بادلی در نقش الن، خدمتکار خانواده بنکس، رجینالد اوئن در نقش آدمیرال بوم، همسایه خانواده بنکس که هر صبح و عصر به شلیک توپ از فراز پشت‌بام خانه‌اش می‌پردازد، دوریس لوید در نقش «مشتری بانک» (نامش در عنوان‌بندی نیامده)، آلن نِیپیر در نقش «شکارچی»، «گزارشگر» و صداپیشه «سگ شکاری» (نامش در عنوان‌بندی نیامده) بازیگران این فیلم موزیکال بودند.

این فیلم در سال ۱۹۶۵ در سیزده بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شد که در نهایت توانست پنج اسکار را به خود اختصاص بدهد.

احمد سلیمانی نمایش‌هایی چون یک «کلیک کوچولو»، «شام آخر»، «شب اسرار آمیز»، «په په و راهبان معبد وانگ» را در کارنامه خود دارد.

این اثر اقتباسی آزاد از مجموعه داستان‌های «مری پاپینز» نوشته پاملا تراورس ترجمه احمد کولیوندی است که ترانه‌سرایی و دراماتورژی آن بر عهده محمدرضا کوهستانی است و «بهنوش طباطبایی» نقش اصلی را در آن، برعهده دارد.