به حال ترانه امروز باید گریست

محمدعلی بهمنی در آیین رونمایی آلبوم «قاصدک» در تالار رودکی گفت؛

موسیقی کوک| عصر روز جمعه ۱۲ مهر ماه تالار رودکی تهران میزبان آیین رونمایی از آلبوم «قاصدک»، اثر مشترک مهرزاد خواجه امیری و محمدعلی بهمنی بود. در این آلبوم محمدعلی بهمنی به دکلمه یکی از ترانه‌های خود بر روی موسیقی مهرزاد خواجه امیری پرداخته است.

در ابتدای این آیین، «امیرحسین موسوی» که اجرای برنامه را بر عهده داشت، توضیحاتی درباره این آلبوم ارائه کرد و سپس تیزر آن در سالن پخش شد. در ادامه ابتدا محمدعلی بهمنی گفت: «ترانه این آلبوم لزوماً برای کودکان سروده نشده است و تمامی طیف‌های سنی جامعه می‌توانند به آن گوش کنند. آقای خواجه امیری هم که زحمت موسیقی آن را کشیده‌اند که بسیار خوب و شنیدنی از آب درآمد. امیدوارم برای شما هم شنیدنی باشد.»

در ادامه مهرزاد خواجه امیری هم گفت: «من آقای بهمنی را از سال ۸۳ می‌شناسم و با ایشان و آثارشان آشنایی کامل دارم. پیش از این آلبوم نیز در آلبوم «سایه سوم» و در قطعه‌ی «نگفته‌ها» با یکدیگر همکاری داشتیم.

ایشان کتابی با نام «صبح زود یه قاصدک، سوار باد خنک» دارند. این کتاب به ظاهر برای کودکان است اما ترانه‌های آن به قدری زیبا و عمیق است و آن‌قدر زیبا عشق حقیقی را به تصویر می‌کشد که قطعاً هر کسی با هر سنی می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند.

به نظر من حیف بود که این ترانه‌ها با موسیقی ترکیب نشود و به گوش مخاطبین نرسد. مخاطب این آلبوم شاید کودک درون تمامی انسان‌هاست.»

او درباره قطعه آتاناسیا و انتخابش برای این آلبوم گفت: «آتاناسیا در زبان یونانی به معنی جاودانگی است. من برای استاد بهمنی چندین قطعه را پخش کردم که ایشان با قطعه آتاناسیا ارتباط خوبی برقرار کردند و گفتند من یک ترانه دارم که به این قطعه می‌خورد. به این ترتیب قرار بر این شد که این قطعه بخشی از موسیقی آلبوم قاصدک باشد.»

محمدعلی بهمنی در ادامه با انتقاد به وضع ترانه‌های موجود در کشور گفت: «این روزها ترانه‌هایی را می‌شنویم که سطح آن بسیار پایین است و متأسفانه بسیار هم شنیده می‌شوند.

به حال ترانه امروز کشور باید گریه کرد. متأسفانه پای  قطعاتی که ترانه‌های سخیفی هم دارند، به تلویزیون هم باز شده است. کشور ما ترانه‌هایی غنی در فرهنگ خود دارد و مایه تأسف است که امروزه به این سطح رسیدیم.

وزارت ارشاد باید برای ترانه‌سراهای جوان کلاس‌های ترانه برگزار کند تا شاید بتوانیم کمی از این وضع خارج شویم. البته اگر خیلی رک بخواهم صحبت کنم، من این موضوع را از چشم شرکت‌های موسیقی می‌بینم که نه تنها بر روی ترانه قطعات نظارت ندارند و درخواست ترانه خوب از ترانه سرا نمی‌کنند، بلکه گاهی آن‌ها را مجبور به گفتن چنین ترانه‌هایی می‌کنند.»

در ادامه این آیین، خواجه امیری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به هزینه بالای نشر آلبوم  و البته قطعات یازده‌گانه و طولانی این آلبوم، چه اصراری به انتشار این اثر به صورت آلبوم داشته، گفت: «این آلبوم یک مجموعه داستانی به هم پیوسته است و باید حتماً به صورت آلبوم منتشر می‌شد.

یکی از اهدافمان این بود هرکس که کتاب «صبح زود یه قاصدک سوار باد خنک» را تهیه می‌کند در کنار آن بتواند قطعه موسیقیایی آن را نیز گوش کند. این اثر صوتی به قدری ارزشمند و محترم است که اگر به شکل تک آهنگ منتشر می‌شد، ارزش معنوی خود را از دست می‌داد. »

او افزود: «سبک این آلبوم با دیگر آلبوم‌هایی که این روزها در مارکت موسیقی می‌شنویم، بسیار متفاوت است. به نظر من خلأ یک آلبوم موسیقی داستانی خوب، احساس می‌شد. امروزه برای کودکان و در کل مخاطبین، زمانی برای آموزش «عشق حقیقی» گذاشته نمی‌شود. مخاطب اصلی موسیقی روح انسان است تا در او ایجاد انگیزه برای تفکر کند و سعی ما در این آلبوم همین بود.»

خواجه امیری درباره انتشار آلبوم‌های شخصی و مستقل خود گفت: «در وضعیت موجود بازار موسیقی که نه رسانه خوب برای انتشار داریم و نه کپی‌رایت رعایت می‌شود، انتشار آلبوم کار بیهوده‌ای است.

من برای آلبوم بی‌کلامی که در دست تولید و انتشار دارم از هزینه شخصی خودم چیزی حدود ۴۰ میلیون هزینه کردم که تمامی همکارانم از این کار من متعجب بودند. به نظر من از زمانی به این وضع رسیدیم که آلبوم‌های موسیقی وارد سوپرمارکت‌ها شد و از ارزش و اعتبار آن کاسته شد.»

برنده مدال نقره از فستیوال جهانی Global Music Awards در ادامه به این موضوع اشاره کرد: «در قطعاتی که در دست انتشار داریم کمی تغییرات در سبک نیوایج پدید آوردیم تا به سلیقه مخاطب نزدیک‌تر شود. در تاریخ ۱۲ آذر ماه نیز کنسرتی را به همراه ارکستری بزرگ در تالار وحدت به روی صحنه خواهیم برد که برنامه‌های ویژه‌ای را برای آن تدارک دیده‌ایم.»

آلبوم موسیقی «قاصدک» اثر مشترک مهرزاد خواجه امیری و محمدعلی بهمنی به همت موسسه فرهنگی هنری آوای جم و پخش «نشر جوان» هم‌اکنون در تمامی شهر کتاب‌ها در دسترس علاقه‌مندان به موسیقی قرار دارد.