به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها مرگ هدیه ندهیم

شهاب صادقی؛ خواننده:

موسیقی کوک| شهاب صادقی هنرمند جوان موسیقی کشورمان ضمن تشکر از نقش رسانه ها در مبارزه با ویروس کرونا و تلاش خستگی ناپذیرشان برای تلطیف اذهان عمومی و اطلاع رسانی دقیق درباره این ویروس بدقدم در طول یکسال گذشته گفت: من از همه دوستان و طرفدارانم خواهش می‌کنم یلدای امسال را در منزل بمانند و دورهمی های فامیلی را به صورت مجازی با استفاده از شبکه های ارتباطی گسترده ای که همه مردم به آن دسترسی دارند، برگزار کنند. چرا که همنشینی در شرایط کرونایی بسیار خطرناک است و اگر بی توجهی کنیم ممکن است خیلی از پدربزرگ و مادربزرگ ها که اصولا میزبان جشن یلدا هستند را در معرض خطر قرار دهیم و قرمزی یلدا را به سیاهی عزا تبدیل کنیم.

او در گفت‌وگو با ایرنا افزود: به جای یک شب در کنار هم بودن، می‌توانیم با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی، سالیان سال کنار هم باشیم.
این هنرمند دیدن کنسرت‌های جذاب ضبط شده هنرمندان مشهور جهان را به‌عنوان یک راهکار برای یلدای متفاوت امسال پیشنهاد داد.

شیوع ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه‌گیری یاد کرد، تا لحظه تنظیم خبر بیش از ۷۵ میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده است که از این میان بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جان باخته‌اند. در ایران نیز شواهدی از ابتلا به این بیماری از دوم اسفند ۹۸ گزارش شد که تاکنون بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر به ان مبتلا شده و بیشتر از ۵۳ هزار نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اعضای ستاد مقابله با کرونا از مردم خواسته‌اند برای جلوگیری از ابتلای بیشتر به این بیماری امسال  یلدا را در خانه‌های خود و بدون دورهمی با اعضای فامیل و بزرگ‌ترها جشن بگیرند.