بیتی از سعدی روی پوستر محبوب‌ترین گروه انگلیس

موسیقی کوک| گروه راک بریتانیایی «کلدپلی» ویدئویی کوتاه را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده که در گوشه‌ سمت راست از آن بیت مشهور «بنی‌آدم اعضای یکدیگرندِ/ که در آفرینش ز یک گوهرند» سعدی به فارسی نوشته شده است.

به نظر می‌رسد این ویدئو تبلیغ آلبوم جدید این گروه باشد.

بیتی از سعدی روی پوستر محبوب‌ترین گروه انگلیس

در این تصویر که پوسترش نیز در شهرهای مختلف دنیا پخش شده، اعضای گروه با لباس‌های بسیار قدیمی دیده می‌شوند که گویی در یک ارکستر عروسی در کنار فردی شبیه به فردریش نیچه، فیلسوف آلمانی که نوازنده ساکسوفن است، اجرا می‌کنند.

تاریخی که روی صفحه می‌آید ۲۲ نوامبر سال ۱۹۱۹ را نشان می‌دهد؛ روزی که در آن یک کسوف کامل رخ داده است. پس از پخش ویدئو و پوستر، گروه «کلد پلی» در نامه‌ای به یکی از هوادارانش از انتشار یک آلبوم تجربی خبر داد.

این گروه، محبوب‌ترین آهنگ‌های قرن بیست و یکم را در انگلستان به بازار عرضه کرده است و حالا پس از  چهار سال آلبومی جدید با عنوان «زندگی روزمره» و در دو بخش «طلوع و غروب» منتشر می‌کند.

آن‌ها خبر انتشار آلبوم جدیدشان را به روشی غیرمعمول اعلام کردند. «کُلدپلی» برای اعلام خبر انتشار آلبوم تازه خود، یک نامه به شکل تصادفی برای یک هوادار فرستاد.

دریافت‌کننده نامه که فکر می‌کرد قربانی یک شوخی شده است، تصویر نامه را در فضای مجازی منتشر کرد و مشخص شد شوخی در کار نبوده و نامه واقعی است.

آلبوم جدید، نخستین آلبوم این گروه پس از چهار سال وقفه خواهد بود. «کلد پلی» پرفروش‌ترین گروه موسیقی بریتانیایی در قرن بیست و یکم است.

کریس مارتین، خواننده این گروه، پس از جدایی از همسرش «گوئنت پالترو» اشعار مولانا را خواند و با الهام از آن آلبومی را به نام «سری پر از رؤیا» (A Head Full of Dreams) روانه بازار کرد. او همان زمان گفته بود که با استفاده از شعر مولانا به آرمش رسیده است.

مارتین گفته بود: «یک شعر از مولوی همه‌چیز را تغییر داد. آن شعر می‌گوید حتی وقتی غمگین هستید، برای شما خوب است». ظاهراً اشاره مارتین به این بیت مولانا که می‌گویدگوید «هست مهمان‌خانه این تن ای جوان، هر صباحی ضیف نو آید دوان» و ابیات پس‌ازآن، بوده است.

حالا باید منتظر ماند و دید منظور این گروه از به‌کارگیری بیتی از سعدی در پوسترش چه بوده است؟