تجلیل از پوریای تار

آئین تجلیل از استاد یوسف پوریا(سازنده تار) در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود

موسیقی کوک| آئین تجلیل از استاد یوسف پوریا (سازنده تار) در تاریخ پنجشنبه ۵ دی ماه ۱۳۹۸ساعت۳۰/۱۹ در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.

در این برنامه،گروه کوچه باغ به سرپرستی شاهرخ سرلک، دونوازی تار و تمبک(سلمان سالک و مجید علیزاده) و تک‌نوازی تار آریا پیر عطایی به اجرای موسیقی خواهند پرداخت.

سخنرانی و پخش کلیپ از زندگی‌نامه و شرح فعالیت‌های هنری یوسف پوریا از دیگر بخش‌های دیگر این برنامه است.

یوسف پوریا دهم فروردین ۱۳۱۸ در شهرستان مراغه به دنیا آمد. پدرش میرزا علی اکبر حجار بود که گاهی مجسمه‌های سنگی می‌ساخت. پوریا در سن ۱۰ سالگی به همراه خانواده به تهران آمد و دیپلم خود را در رشته ریاضی در دبیرستان خوارزمی گرفت.

ششم شهریور ۱۳۴۶ در تعاونی شرکت ملی نفت استخدام شد و در ادامه برای گذراندن چند دوره تخصصی به آلمان و اسپانیا رفت. سال ۱۳۴۸ توسط یکی از همکاران شرکت نفت که در کلاس تار شخصی به نام صادق خان موسیقی می‌آموخت، تشویق شد تا موسیقی را فرابگیرد.

به واسطه علاقه‌ای که از کودکی به تار داشت، در این کلا‌س‌ها شرکت کرد اما بعد از مدت کوتاهی به سوی ساخت تار کشیده شد. او بدون آموزش‌های مورد نیاز و با لوازم نجاری خانگی، شروع به ساخت یک تار کرد. اگر چه این تار ویژگی‌های لازم را نداشت اما استادش او را بسیار تشویق کرد.

در سال‌های بعد، پوریا به دلیل مشکلات مختلف و گرفتاری‌های شغلی، نتوانست نوازندگی و سازندگی را به صورت جدی و حرفه‌ای ادامه دهد. اما از سال ۵۳ فارغ از مشکلات زندگی، تصمیم گرفت کار سازسازی را به صورت حرفه‎ای ادامه دهد.

بعد از ساخت چند تار شروع به ساختن سازهای یک تکه کرد. او در طول مدت تارسازی‌اش ۱۹ تار یک تکه ساخته است. سال ۱۳۵۵ با استاد مرادی که رئیس کارگاه حفظ و اشاعه موسیقی در خیابان ویلا بود، آشنا شد و به پیشنهاد او از ساخت تارهای یک تکه که ساختشان بسیار دشوار بود و زمان زیادی طول داشت، دست کشید و به ساخت تارهای دو تکه با الگوی یحیی پرداخت.

در این زمان علاوه بر ساخت تار به آموختن آکادمیک موسیقی پرداخت و در کلاس‌های هنرستان موسیقی ثبت نام کرد و کتاب‌های سال اول و دوم هنرستان را به پایان رساند.

او تا سال ۶۶ با هنرمندانی چون دکتر حجازی، حسین علیزاده، محمدرضا لطفی و اصغر کرد بچه به بحث و تبادل نظر درباره ساخت تار و صدادهی آن مشغول بود تا بتواند بهترین و مقبول‌ترین تارها را ارائه کند.

علاوه‌براین، به واسطه راهنمایی‌های سلیمان روح افزا که از نوازندگان تار بود و دوستی نزدیکی با استاد یحیی داشت، از برخی تکنیک‌ها و نظرات استاد یحیی درباره تارسازی باخبر شد و آن نظرات را به کار گرفت.

آموختن این تکنیک ها به پوریا در ساخت تار کمک زیادی کرد. پوریا سال ۱۳۸۳از پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی درجه یک هنری دریافت کرد. او عضو کانون سازندگان ساز خانه موسیقی است و از تارسازان خوب ایران به شمار می‌آید.