تحلیل آثار آهنگسازان جوان با «آروین صداقت‌کیش»

برنامه‌های پژوهشی موسیقی معاصر ادامه دارد؛

موسیقی کوک| سومین نشست از مجموعه  برنامه‌های پژوهشی موسیقی معاصر در دانشگاه تهران ۲۸ آبان ماه در دانشکده موسیقی دانشگاه تهران برگزار می‌شود. 

آروین صداقت کیش (منتقد موسیقی و آهنگساز) در این نوبت، به تحلیل آثاری برای ویُلن به آهنگسازی شروین عباسی، نیما عطرکار روشن و اردوان وثوقی می‌پردازد و  فرمهر بیگلو اجرای زنده آثار را بر عهده دارد.

نشست‌های گذشته این سلسله برنامه‌های پژوهشی موسیقی معاصر در فرهنگسرای ارسباران و دانشگاه تهران با محوریت آهنگسازی معاصر برای ساز پیانو برگزار شده بود و این برنامه به بررسی قطعات ویُلن خواهد پرداخت. در ضمن مجریان این برنامه در نظر دارند تا اواخر سال جاری نیز نشست پژوهشی جدیدی با محوریت موسیقی مجلسی و آهنگسازی معاصر برگزار کنند.

این برنامه‌ها  با هدف  آشنایی بیشتر مخاطبان جدی موسیقی معاصر با روند آهنگسازی و شیوه‌های نوازندگی موسیقی معاصر دنبال می‌شود.

به نقل از آموزشگاه موسیقی آرشه، آروین صداقت کیش، منتقد، محقق موسیقی و آهنگساز، متولد سال ۱۳۵۳  است. او در سال ۱۳۶۶ فعالیت هنری خود را آغاز کرد. آروین صداقت کیش از سرآمدان حوزه پژوهش موسیقی است که با انتشار بیش از ٢٠٠ مقاله تخصص به زبان‌­های  فارسی و انگلیسی از پرکارترین پژوهشگران موسیقی کشور در سال های اخیر بوده است.

او محضر استادان بسیاری را درک کرده است که از آن میان می‌شود به شاهرخ خواجه‌نوری (موسیقی الکترونیک)، منوچهر صهبایی (رهبری ارکستر)، علیرضا مشایخی (آهنگسازی) و یوآخیم هاینتس (موسیقی الکترونیک) اشاره کرد.

صداقت کیش چهره­ آشنای نشریات موسیقی است. او عضو شورای نویسندگان نشریات فرهنگ و آهنگ، فصلنامه­ مهرگانى، نقد نو، گفتگوى هارمونیک و … است. نوشته­‌هاى او را در بسیاری از نشریات سراسری کشور می‌­توان جست.

صداقت کیش عضو بخش پژوهش گروه موسیقی یار آوا و از مولفان “کتاب سال شیدا” و داور دو دوره جشنواره­ وبسایت­‌ها و وبلاگ‌­هاى موسیقى ایران بوده­ است.

به نظر می‌­رسد او اولین کسی باشد که به تدریس نقد موسیقی در ایران پرداخته است.

سومین نشست از مجموعه برنامه‌های پژوهشی موسیقی معاصر ۲۸ آبان ماه ساعت ۱۴ در دانشکده موسیقیِ دانشگاه تهران، کلاس شماره یک برگزار می‌شود و همه علاقه‌مندان به این موضوع می‌توانند در آن شرکت کنند.