ترانه دزدی کیتی پری

موسیقی کوک| درباره پرونده ترانه «اسب تیره» کیتی پری هیئت منصفه دادگاه روز دوشنبه رأی خود را  دادند و گفتند باور دارند که این ترانه دزدی است.

ترانه «اسب تیره» که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و یکی از پرفروش‌ترین آثار کیتی پری به شمار می‌رود، رونوشت نزدیکی از یک ترانه رپ ساخت سال ۲۰۰۹ است.

هیئت منصفه شامل نه نفر بود و دادگاه لس‌آنجلس پس از پنج سال سرانجام به نفع «مارکوس گری»، کسی که در سال ۲۰۱۴ از کیتی پری به دلیل دزدیدن ترانه‌اش شکایت کرده بود، رأی داد.

مارکوس گری ترانه «صدای شادمان» (Joyful Noise) را تحت نام هنریش، «فلِیم» (Flame) منتشر کرده بود.

 موزیک ویدئوی اسب تیره از روی این ترانه ساخته شد که کیتی پری را در قامت یکی از خدایان و فراعنه مصر باستان به تصویر می‌کشید. هنگام پخش این قطعه تصویری، موج وسیعی از اعتراض مسلمانان به ساخت آن ایجاد شد که در نهایت کیتی پری را وادار به تغییر آن موزیک ویدیو کرد.

او در آن موزیک ویدیو با انگشتش مردی را می‌سوزاند. این مرد به گردنش گردنبندی با نام مقدس «الله» آویخته و با سوختن او، گردنبند هم نابود می‌شد. این موضوع باعث شد تا کمپینی اعتراضی توسط مسلمانان تأسیس شود.جالب اینجاست که کیتی پری ادعا می‌کند که از خانواده‌ای متدین آمده و حرفه‌اش را هم با خواندن سرودهای انجیلی آغاز کرده است، با این حال او تغییر مسیر می‌دهد و در گفت‌وگویی با ماری کلیر گفته بود که الان دیگر به دین خاصی معتقد نیست ولی با این حال ارتباطی قوی با خدا دارد.

باید دید حالا که رای به دزدی بودن ترانه این اثر داده شده، این خواننده مشهور چقدر جریمه می‌شود و بابت این رای، چه واکنشی از خود نشان خواهد داد؟