تفاهم‌نامه‌ای موسیقایی بین ایران و ترکیه

انجمن موسیقی ایران اعلام کرد؛

موسیقی کوک| مدیران انجمن موسیقی ایران و دو دانشگاه در شهرهای مختلف کشور ترکیه در راستای گسترش فعالیت‌های بین‌المللی حوزه موسیقی سه‌شنبه دهم دی دو تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

علی ثابت‌نیا، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، درباره این تفاهم‌نامه گفت: در ایام برگزاری دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران، نشستی با حضور مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دو هنرمند و مدرس از موسسات آموزش عالی کشور ترکیه برگزار شد.

در آن نشست مقرر شد انجمن موسیقی ایران به نمایندگی از دفتر موسیقی با دو دانشگاه آنکارا و کافکاس ارزوروم به نمایندگی دکتر کافکاسیالی تفاهم‌نامه‌هایی به امضا برساند تا در حوزه‌های مختلف، این دو مجموعه ارتباطات نزدیک و تبادلات فرهنگی و هنری داشته باشند.

به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، او در مورد جزییات این تفاهم‌نامه توضیح داد: اعزام هنرمندان به فستیوال‌های مختلف در دو کشور، ثبت و ضبط موسیقی نواحی ایران از سوی شبکه‌های تلویزیونی کشور ترکیه که این دو دانشگاه با آنها ارتباط دارند، برگزاری پنل‌های پژوهشی در کشور ترکیه درباره ارتباط موسیقی ایرانی و عثمانی از جمله مواردی بود که در این تفاهم‌نامه‌ها در اولویت قرار گرفت.

ثابت‌نیا از پیشنهاد انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین انجمن عالی موسیقی ترکیه که در شهرهای مختلف از جمله آنکارا، استامبول، ارزروم و شهرهای دیگر شعبه دارد هم خبر داد و ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک شماری از موارد درج‌شده در این تفاهم‌نامه‌ها اجرایی شود تا بتوان از موقعیت ایجادشده به نفع موسیقی کشور خصوصاً در حوزه موسیقی نواحی و موسیقی دستگاهی استفاده کرد.

علی کافکاسیالی از دانشگاه ارزروم، بنیان‌گذار فستیوال عاشیق‌های جهان و مؤلف شش جلد کتاب آنتولوژی ترکان ایران است. یاووز سِلیم کافکاسیالی هم فوق دکترای اتنوموزیکولوژی دارد و موضوع پایان‌نامه خود را به «بررسی کارکرد اجتماعی موسیقایی عاشیق‌های ایران» اختصاص داده و در حوزه موسیقی مردمی مقالات متعددی منتشر کرده است.

او به‌صورت تخصصی در زمینه آهنگسازی موسیقی کلاسیک و نوازندگی ویولن فعالیت دارد.