تقدیر گلریز در پاسداشت شهدای هنرمند

هم‌زمان با چهلمین سالگرد تاسیس سازمان بسیج مستضعفین انجام می‌شود؛

موسیقی کوک| در آیین پاسداشت شهدای هنرمند کشور از «محمد گلریز» و سه هنرمند دیگر تقدیر خواهد شد.

این برنامه با توجه به چهلمین سالگرد تاسیس سازمان بسیج مستضعفین و تقارن این سالگرد با پاسداشت شهدای هنرمند برگزار و در آن از چهار هنرمند که آثار متعهدانه خلق کرده و سال‌های فعالیتشان در زمینه‌ مسائل ارزشی ظهور و بروز چشمگیری داشته‌اند، تقدیر خواهد شد.

بر این اساس قرار است از چهار هنرمند در رشته‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و سرود، ادبیات داستانی و سینما تقدیر شود.

مسعود نجابتی به پاس حضور متعهدانه در رشته هنرهای تجسمی، جمال شورجه کارگردان در حوزه سینما، محمد گلریز به پاس سرودها و نغمات ماندگار در سال‌های دفاع مقدس و مرتضی سرهنگی در حوزه ثبت و نشر ادبیات دفاع مقدس تقدیر خواهند شد.

نام اصلی محمد گلریز، محمدعلی گلپایگانی است. به دلیل تولد در خانواده‌ای که اهل هنر بودند، فعالیت‌های موسیقایی‌اش را از نوجوانی و در سال‌های پیش از انقلاب آغاز کرد اما نامش با پیروزی انقلاب و حضور در زمره خوانندگان انقلابی و بعد از آن دفاع مقدس بر سر زبان‌ها افتاد. محمد گلریز برادر کوچک‌تر اکبر گلپایگانی است. محمد گلریز را با سرودهای انقلابی می‌شناسند.

برخیزید، صبح شکوفا، نیایش، بانگ آزادی، ای بسیجی، دریغا و خجسته باد این پیروزی از آثار شناخته‌شده با صدای این خواننده است. صدای محمد گلریز به عنوان میراث شفاهی ایران در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید است. صبح پیروزی یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار گلریز است که حمید سبزواری شعر آن را سرود، احمدعلی راغب آن را آهنگسازی کرد و سید مجتبی میرزاده تنظیم آن را بر عهده داشت.

در این برنامه قراراست از شهدای هنرمند رشته‌های مختلف هنری از جمله سینما، هنرهای نمایشی، موسیقی و سرود، هنرهای تجسمی، عکاسی، ادبیات، خوشنویسی و شعر تجلیل و تکریم به عمل آورده شود.

این آیین، عصر روز دوشنبه بیست و هفتم آبان ماه ۹۸ ازساعت ۱۷:۳۰ در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد.