تقدیم گوزن‌ها به مسعود کیمیایی

موسیقی کوک| رستاک حلاج گوزن‌ها را به مسعود کیمیایی تقدیم کرد. بابک صحرایی ترانه سرای این قطعه است و منوچهر اسماعیلی دوبلور شناخته شده بخش‌هایی از آن را دکلمه کرده است.

رستاک حلاج  به تازگی قطعه‌ای را خوانده و آن را به مسعود کیمیایی تقدیم کرده است. این اثر جدید که «گوزن‌ها» نام دارد با بازی با اسامی تمام فیلم‌های مسعود کیمیایی ساخته شده  برای اولین بار رستاک حلاج آن را در جشن تولد مسعود کیمیایی خواند.

ترانه‌سرای تک آهنگ «گوزن‌ها» بابک صحرایی است و سعید خیرخواه آن را تنظیم کرده و میکس و مستر آن نیز به عهده آبان حبیبی بوده است. رستاک حلاج علاوه برخوانندگی، آهنگسازی اثر جدیدش را به عهده داشته و منوچهر اسماعیلی دوبلور قدیمی سینما نیز بخش‌هایی از شعر را دکلمه کرده است.

گوزن‌ها، فیلمی  به کارگردانی مسعود کیمیایی و با بازی بهروز وثوقی و فرامرز قریبیان است.بهروز وثوقی با بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد در سومین جشنواره جهانی فیلم تهران در سال ۱۳۵۳ را از آن خود کرد.

در رأی‌گیری از ۵۵ فیلم شناس ایرانی در سال ۱۳۸۱، گوزن‌ها به همراهِ باشو، غریبه کوچک کارِ بهرام بیضایی بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران شناخته شده‌است.

در رأی‌گیری‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۸ مجلّه فیلم هم گوزن‌ها بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران شناخته شد. ماجرای این فیلم داستان مرد تحت تعقیبی به نام قدرت است که بعد از سرقت مسلحانه از بانک، خود را به دوستش سید رسول می‌رساند.

سید مردی معتاد است و دوستش فاطمه بازیگر تماشاخانه است. سید که مردی زبون است، با کمک معنوی قدرت به خودش می‌آید. او ابتدا در مقابل مزاحم فاطمه و سپس صاحب خانه می‌ایستد و بعد از آن هروئین فروشی را که او را به اعتیاد کشانده از پا درمی‌آورد. پلیس رد قدرت را در خانه سید پیدا می‌کند و هر دو به دست پلیس کشته می‌شوند.

محمود دولت آبادی درباره فیلم گوزن‌ها می‌گوید: نمایش نامه‌ای نوشته بودم به نام تنگنا، وقتی به زندان افتادم این نمایش‌نامه بدون اجازه من، به فیلم برگردانده شد؛ و نامش شد گوزن‌ها آن هم بی‌هیچ اشاره‌ای به نمایشنامه و نویسنده‌اش. از زندان که درآمدم فیلم را دیدم. موضوع، فضا و پرسوناژها همه از نمایش‌نامه (تنگنا) برداشته شده بود.

مدتی قبل مسعود کیمیایی برای نخستین بار سکانس تغییر یافته فیلم گوزن‌ها به دستور ساواک را به نمایش درآورد. مسعود کیمیایی گفت برای فیلم‌برداری این سکانس، نیروهای امنیتی رژیم گذشته، یک کارگردان دیگر را سر صحنه آوردند و او تن به انجام چنین کاری نداده است.