تنها همچون اسحاق انور!

خواننده آواز ایرانی در کشور خودش غریبانه از دنیا رفت و به خاک سپرده شد؛

موسیقی کوک| مرگ اسحاق انور در هفته ای که گذشت به احتمال یکی از خبرهای تلخی بود که علاقه مندان خاص موسیقی ایرانی را مبهوت کرد.او همین امروز در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. خبر فوت او که ۴ روز قبل از دنیا رفت، روز گذشته رسانه ای شد.
انور هنرمند گوشه نشینی بود و تنهایی، تا دم مرگ همراهی‌اش کرد. این هنرمند کمتر شناخته شده در میان جامعه ایرانی در حوزه آواز خواننده صاحب سبکی بود.

انور شوریده آواز می خواند. لحن خاص خودش را داشت و ادبیات برای او بخش مهمی از کارش را تشکیل می داد. فهم شعری انور تا به آن حد بود که بشود گفت با مرگ او، یک نمونه کم نظیر از میان خوانندگان آواز ایرانی در سال های اخیر، برای همیشه خاموش شد. انور تنها ۴۷ سال زندگی کرد.

خیلی از خواص، صدای او را اولین بار در اپرای مولانا شنیدند؛ اثری با آهنگسازی بهزاد عبدی و کارگردانی بهروز غریب پور. اسحاق انور بعدتر در اپراهای عروسکی حافظ، خیام و … هم حضور داشت. هنرمندِ تازه از دست رفته تسلط فراوانی بر اشعار سبک هندی داشت.

اسحاق انور بیدل دهلوی را می ستود. حسین علیشاپور خواننده آواز ایرانی و از دوستان اسحاق انور درباره آواز او می گوید: «اسحاق انور یکی از معدود خوانندگانی بود که به حالت های کلمه خیلی توجه می‌کرد و شعر برایش اهمیت زیادی داشت.»

به نظرِ این خواننده آواز ایرانی، «تسلط انور بر شیوه های مختلف آوازی او را به هنرمندی کم نظیر در میان خوانندگان هم نسلش مبدل کرده بود».

انور اما تنها بود. در خانه ای کوچک  نفس می کشید و تنهایی‌اش را تمام و کمال در آغوش گرفته بود. تلفن همراهش همیشه خاموش بود. در سال های اخیر دردِ معاش کاری کرد تا برود سراغ نوشتن ترانه و شعر برای خواننده های دیگر. از همایون شجریان گرفته تا رضا صادقی، مجید اخشابی و خیلی های دیگر کارهایی ارائه دادند با کلام هنرمند از دست رفته.
با وجود آنکه انور را در ابتدا باید یک خواننده آواز ایرانی به حساب بیاوریم، در ترانه و شعر هم اثرگذار و با تامل کار می کرد. مرگ او برای مخاطبان خاص آواز ایرانی و دوستان به احتمال کم شمارش تلخ بود و باور نکردنی.

با این وجود اما عکس‌العمل قاطبه رسانه هایِ سلبریتی‌زده وضع را تلخ تر کرد. رسانه‌های عمومی که بماند! رسانه‌های فعال در حوزه موسیقی هم درست مثل عموم مردم، با خبرِ درگذشت انور مواجه شدند.

انگار آنها دارند همان رفتاری را انجام می دهند که مردمی که تا به حال نام آوازخوان صاحب سبک را نشنیده‌اند، در خبر درگذشت او از خود نشان دادند: هیچ!

انگار باید گفت مرده پرستی در مواجهه با کسی چون اسحاق انور جایش را داد به بی تفاوتی.

نویسنده: رضا نامجو