تورِ کنسرت‌«ایران من»در اروپا

تورِ کنسرت‌«ایران من»در اروپا

موسیقی کوک| تورِ کنسرت‌«ایران من»در اروپا با خوانندگی «همایون شجریان» و آهنگ‌سازی «سهراب پورناظری» و «تهمورس پورناظری» اجرا می‌شود.

این کنسرت‌ها از اواخر شهریورماه (۲۰ سپتامبر) در اروپا آغاز می‌شود و تهمورس و سهراب پورناظری، حسین رضایی‌نیا، آزاد میرزاپور، همایون نصیری، مهیار طریحی،آیین مشکاتیان، آرین کشیشی و Allison Lovejoy,Kateryna Boychuk، ‌Nataliia Onishchuk,Natalia Yarpud و ‌Ihor Andriievskyi و با صدابرداری «غلامرضا صادقی» انجام می‌شود.

این در حالی است که «همایون شجریان مشغول تهیه اثر تازه‌ای است که تا پایانِ سال منتشر خواهد شد و کنسرت‌های تهران و شهرستانِ آن هم به‌زودی روی صحنه خواهد رفت.

همایون شجریان و سهراب و تهمورس پورناظری در نوروز ۹۸ کنسرت مشترکی را با ارکستر سمفونیک پاسیفیک شهر اورنج کانتی کالیفرنیا برگزار کردند.

ارکستر سمفونیک اورنج کانتی پیش از این در نوروز ۱۳۹۱ هم گروه شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری را برای اجرا به آمریکا دعوت کرده بود و سهراب پورناظری نیز در آن کنسرت حضور داشت.

سهراب پورناظری و همایون شجریان علاوه بر اجرا در کنسرت مشترک با ارکستر سمفونیک پاسیفیک، تور کنسرت‌های «ایران من» را در شهرهای واشنگتن، سن هوزه و لس‌آنجلس آمریکا اجرا خواهند کرد.

آلبوم «ایران من» با آهنگسازی سهراب پورناظری و با صدای همایون شجریان ۱۵ شهریورماه  منتشر شد. این آلبوم شامل ۱۱ قطعه با نام‌های مقدمه قلاب، تصنیف قلاب، آواز من کجا، خوب شد، اسفند، نوروز خوانی، نوروز، ابر بهار، کمانچه اسفندیار، مرگ اسفندیار و ایران من است.

همایون شجریان در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران در خانواده‌ای سرشار از موسیقی متولد شد.

او فرزند محمدرضا شجریان است و از کودکی علاقه به موسیقی و ریتم در او نمایان بود تا آن که با تشخیص پدر نزد ناصر فرهنگ‌فر به فراگیری تکنیک و شناخت ریتم که اساس موسیقی است پرداخت و چند سالی هم آموختن را نزد جمشید محبی ادامه داد.

از ده‌سالگی به همراه خواهرانش نزد پدر آواز را شروع کرد و در دوران بلوغ روزانه تکنیک آواز و صداسازی را به‌صورت فشرده فراگرفت.

در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و کمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامه فراگیری آن نزد اردشیر کامکار و آشنایی با تار و سنتور به صورت گوشی پرداخت.

او از سال ۱۳۷۰ به‌همراه محمدرضا شجریان در کنسرت‌های آمریکا، اروپا و ایران (با تنبک) همراهی کرد و از ۱۳۷۸ به بعد در صحنه کنسرت‌ها به هم‌خوانی با پدرش پرداخت.

اولین اثر با حضور او یاد ایام نام دارد که در آن اثر همایون شجریان تنبک نوازی را بر عهده داشته‌است.

همایون شجریان کنسرت‌های بسیاری را با بزرگان موسیقی اجرا کرده و آثار زیادی را به همراه آنان در ایران و جهان منتشر کرده‌است که می‌توان به آلبوم کنسرت‌های «بی تو بسر نمی‌شود» و «فریاد» اشاره کرد که هردو اثر در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ نامزد دریافت جایزه گرمی شدند.