تکرار قصه «ابراهیم» در «قمارباز»

تکرار قصه «ابراهیم» در «قمارباز»

موسیقی کوک| ماجرای مجوز نگرفتن ۲ قطعه از آلبوم «ابراهیم» محسن چاووشی و به قول رئیس وقت دفتر موسیقی علی ترابی، بستنی خوردن او با محسن چاووشی به‌احتمال در ذهن طرفداران موسیقی پاپ در ایران مانده است.

ترابی آن روزها، در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران قبل از اینکه «ابراهیم» منتشر شود، گفته بود: « ما در این مدت با آقای چاوشی نشستیم و با هم بستنی خوردیم و در یک شرایط دوستانه با هم حرف زدیم.

من در این فضا بر اساس مسئولیت خودم ۳ قطعه‌ای را که اصلاحیه خورده مجوز دادم و ۲ قطعه دیگر نیز اصلاحاتی دارند که باید درباره آن اقدامات لازم انجام شود.»

صرف‌نظر از اینکه مذاکرات چاووشی و رئیس وقت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای آن آلبوم بالاخره به آنجا رسید که آن ۲ قطعه برای گرفتن مجوز باید اصلاح شود و البته نشد، چاووشی بعد از گرفتن مجوز انتشار آلبوم بدون آن ۲ قطعه، هر دو را در کانال شخصی‌اش در تلگرام منتشر کرد تا خیال همه مخالفان و موافقان را از اینکه آنچه درست می‌داند، انجام می‌دهد، راحت کند.

این روزها دوباره حرف‌وحدیث‌های پیش‌آمده درباره چاووشی و شعر یکی از آهنگ‌هایش؛ این بار برای آلبوم جدید او؛ «قمارباز».

هادی حسینی، تهیه‌کننده آلبوم «قمارباز» روز شنبه درباره وضعیت این آلبوم، گفته بود: «شعری که گیر دادند همان شعر  تِرَک اصلی آلبوم است و اسم آلبوم هم از آن درآمده. بیتی هم که محل ایراد شده یکی از بیت‌های اصلی شعر است که اگر حذف شود کل شعر باید حذف شود و آلبوم در کل ماهیت خودش را از دست خواهد داد.»

حسینی که تهیه‌کنندگی آلبوم «ابراهیم» را هم بر عهده داشته، درباره قول رئیس جدید دفتر موسیقی هم گفته بود: «باوجودی که شعر در شورای ترانه با ۴رأی مخالف در مقابل ۳رأی موافق رد شده اما آقای اللهیاری قول‌های مساعدی دادند درباره این که این موضوع به‌زودی حل شود و بتوانیم آلبوم را در اولین فرصت آماده کنیم.»

اما یکی از اعضای شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی درباره بیتی که ازنظر شورا باید حذف می‌شد، در توئیتر توضیح داد.

سعید بیابانکی، شاعر و یکی از اعضای شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی درباره تأخیر در صدور مجوز آلبوم «قمارباز» نوشت: از کل غزل‌های مولانا صاف رفته‌ای سراغ یک بیت و جنجال راه انداخته‌ای که ارشاد به من مجوز نمی‌دهد:

تو به مرگ و زندگانی هله تا جز او ندانی

نه چو روسپی که هر شب کشد او به یار دیگر

قدیم‌ها نام این کار بازارگرمی بود و امروز شوآف…

البته او به دلیل واکنش‌های زیاد طرفداران محسن چاوشی مجبور شد این توئیت را پاک کند. آلبوم «قمارباز» ۱۰ یا ۱۱ قطعه دارد و نیمی از اشعار آن از سروده‌های مولانا است. بقیه شعرهای قمارباز هم از سعدی و دیگر شعرای ادبیات کلاسیک ایران است.