تکمیل اثری از بتهوون با هوش مصنوعی

موسیقی کوک|  گروهی از موسیقی شناسان و برنامه ریزان کامپیوتری تلاش می‌کنند تا با استفاده از هوش مصنوعی سمفونی دهم لودویگ فان بتهوون، آهنگ‌ساز آلمانی را تکمیل کنند. لودویگ فان بتهوون هنگام مرگ در سال ۱۸۲۷ تنها چند نت از سمفونی شماره ۱۰ خود را در دفترچه نت‌های موسیقی خود نوشته بود.

از طرح تکمیل سمفونی دهم لودویگ فان بتهوون به‌عنوان یکی از بلندپروازانه ترین طرح‌ها درزمینه استفاده از هوش مصنوعی یاد شده است. قرار است نسخه تکمیل‌شده این سمفونی سال آینده در شهر بن، زادگاه لودویگ فان بتهوون توسط یک ارکستر سمفونی اجرا شود.

طرح تکمیل و اجرای سمفونی شماره ۱۰ لودویگ فان بتهوون ازجمله رویدادهایی است که به مناسبت ۲۵۰ امین سالگرد تولد این آهنگ ساز مشهور برگزار می‌شود.

برنامه‌های مختلفی برای گرامیداشت یاد لودویگ فان بتهوون در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ همزمان با ۲۵۰ امین سالگرد تولد او پیش‌بینی شده است.

نامه‌های به‌جامانده از آخرین سال‌های حیات لودویگ فان بتهوون نشان می‌دهد که این آهنگ‌ساز آلمانی در حال کار بر روی سمفونی دهم خود بوده است.

به نوشته یورونیوز، بسیاری معتقدند سمفونی شماره ۹ لودویگ فان بتهوون که در زمان خود انقلابی در آهنگ‌سازی محسوب می‌شد بهترین اثر این آهنگساز است.

طرح تکمیل سمفونی دهم لودویگ فان بتهوون با حمایت مالی دویچه تلکوم، شرکت مخابراتی آلمانی اجرا خواهد شد. ماتیاس رودر، مدیر انستیتوی کارایان در شهر سالزبورگ مدیریت طرح تکمیل سمفونی شماره ۱۰ لودویگ فان بتهوون را برعهده دارد.

قرار است در طرح تکمیل این سمفونی نیمه‌کاره علاوه بر نت‌های به‌جامانده از لودویگ فان بتهوون از دیگر آثار او و همچنین قطعات آهنگسازانی که الهام‌بخش او بودند، استفاده شود.