تیلور سوئیفت دادگاهی شد

موسیقی کوک| ماجرای سرقت هنری گریبان تیلور سوئیفت را هم گرفت و این خواننده باید اثبات کند بخشی از ترانه «از ذهنم پاکش کنم» دزدی نیست.

یک دادگاه تجدیدنظر فدرال در حال بررسی حکم عدم پیگیری شکایتی علیه تیلور سوئیفت است که در آن ادعا شده بود این خواننده ترانه تک‌آهنگ خود «از ذهنم پاکش کنم» (Shake It Off) را از دو ترانه‌سرای دیگر دزدیده است.

در سال ۲۰۱۸، ترانه‌سرایانشان هال و نیتن باتلر ادعا کردند ترانه آهنگ Shake It Off که در آن سوئیفت می‌خواند: «بازیکنان بازی خود را می‌کنند، بازی، بازی بازی، بازی و بددلان نفرت خواهند پراکند، نفرت، نفرت، نفرت، نفرت.» نقض مالکیت فکری آن‌ها است چراکه بخشی از ترانه‌ای است که آن‌ها برای گروه منحل شده موزیک دخترانه به نام ۳LW در سال ۲۰۰۱ نوشتند.

آهنگ «بازیکنان بازی خواهند کرد»  (Playas Gon’ Play) از گروه ۳LW  از این ترانه به این شکل استفاده می‌کند: «بازیکنان بازی خود را می‌کنند و بددلان نفرت خواهند پراکند».

به گزارش ایندیپندنت، وکلای مدافع خانم سوئیفت ادعا کردند مفهوم بازی کردن بازیکنان و نفرت‌پراکنی بددلان مفاهیمی عمومی هستند که توسط همه به‌کار برده می‌شوند و برای اثبات ادعای خود به چندین آهنگ از هنرمندان دیگر ازجمله فلیت‌وود مک (Fleetwood Mac) و بزرگ بدنام (Notorious B.I.G) اشاره کردند.

وکلای خانم سوئیفت گفتند: «ادعای شاکی که معتقد است مفهوم بازی کردن بازیکنان و نفرت‌پراکنی بددلان در جهان تنها متعلق به ایشان است، ادعایی بی‌معنی است».

به گفته وکلای این خواننده: «هیچ محافظتی در راستای مالکیت فکری مفهوم «بازی کردن بازیکنان و نفرت‌پراکنی بددلان» نباید وجود داشته باشد چراکه استفاده از عبارت فراگیری نظیر بازی کردن بازیکنان و نفرت‌پراکنی بددلان را به انحصار افرادی خاص درمی‌آورد».

به‌رغم اینکه قاضی بخش در فوریه ۲۰۱۸ رأی به عدم پیگیری شکایت حقوقی هال و باتلر داد، این پرونده اکنون به دادگاه تجدیدنظر فدرال رسیده است که تشخیص داده است به‌جای یک نفر مشخص، هیئت‌منصفه باید درباره سرنوشت این پرونده تصمیم بگیرد.

قضات دادگاه تجدیدنظر با اشاره به حکم سال ۱۹۰۳ دیوان عالی ایالات‌متحده توسط قاضی الیور وندل هولمز ادعا کردند «برای فردی که صرفاً در علم حقوق تعلیم دیده است خطرناک است که در ادعاهای مالکیت فکری خود را قاضی نهایی پرونده در نظر گیرد» و تصمیم‌گیری در این امور درنهایت باید بر عهده عموم مردم باشد.