جزییات فستیوال آینه‌دار اعلام شد

برای اجرای در تالار رودکی؛

موسیقی کوک| ششمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه‌دار» روزهای ۲۰ تا ۲۲ آذر ماه سال جاری با تمرکز روی موسیقی مناطق ترکمن صحرا، شمال خراسان و جنوب البرز به دبیری هنری علی مغازه‌ای در تالار رودکی برگزار می‌شود.

آیین پایانی این فستیوال نیز یکشنبه ۲۴ آذرماه جاری در تالار وحدت برنامه‌ریزی شده و به بزرگداشت استادان موسیقی این نواحی اختصاص دارد.

جدول برنامه‌های ششمین فستیوال موسیقی آینه‌‌دار در روزهای آینده به علاقه‌مندان فرهنگ و موسیقی ایران اعلام می‌شود.

نخستین دوره فستیوال موسیقی نواحی «آینه‌دار» مهرماه سال ۹۲ به موسیقی شرق خراسان، سیستان و بلوچستان اختصاص داشت.

دومین دوره‌ آن هم در خرداد ماهِ سال ۹۴ میزبان موسیقی‌دانان جنوب ایران و مناطق حاشیه خلیج فارس از استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان بود.

سومین سال آینه‌دار با موضوع موسیقی اقوام ایلی و عشایر کوچ‌نشین بختیاری، قشقایی، لکی و لری در تیرماه ۱۳۹۵ برگزار شد.

چهارمین فستیوال آینه‌دار در آذر و دی سال ۹۶ میزبان عاشیق‌ها و موسیقیدانان موغامی و گروه‌هایی از استان‌های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و زنجان بود.

پنجمین دوره فستیوال نیز آذرماه سال ۹۷ با حضور تعدادی از هنرمندان برگزیده موسیقی اقوام ایران با تمرکز روی موسیقی شمال ایران (دامنه شمالی البرز) شامل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان برگزار شد.

علی مغازه‌ای در گفت‌و‌گو با یکی از رسانه‌ها درباره حمایت‌هایی که وزارت ارشاد می‌تواند از موسیقی نواحی کند، گفته بود: وقتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی دولتی فرهنگ و هنر می‌آید و به نشر کتاب و مطبوعات سوبسید می‌دهد، پس می‌تواند در حوزه موسیقی نواحی به عنوان مهم‌ترین ابزار انتقال فرهنگ و هویت کشور نیز یارانه‌هایی را به تولیدکنندگان اختصاص دهد.

وزارت ارشاد می‌تواند ناشران را موظف کند که هر یک در هر سال آثار با کیفیتی را در حوزه موسیقی نواحی تولید کنند، اما به این شرط که بعد از تولید این آثار حداقل نیمی از این آلبوم‌ها را خریداری کند و این آثار را مانند کتاب‌هایی که خریداری می‌کند، با یک مکانیزم تعریف شده و اصولی میان مخاطبان توزیع کند.

موضوعی که به طور حتم می‌تواند در ارتقا و پیدا شدن عنصر «شنیدن»، همان گمشده بزرگ در جریان موسیقی نواحی ایران کمک قابل‌توجهی کند.